Systemy do oprowadzania wycieczek i grup

Muzeum z systemem do oprowadzania wycieczek w grupachJeśli reprezentujesz placówkę muzealną, galerię lub inną instytucję, która udostępnia swoje podwoje zwiedzającym – na tej stronie znajdziesz praktyczne informacje i rady, które pomogą Ci w zaprojektowaniu nowych systemów zwiedzania i oprowadzania wycieczek.

Podnoszenie standardów zwiedzania można podzielić na dwa obszary wydzielone ze względu na typ turysty lub zwiedzającego: zwiedzanie grupowe (wycieczki) i zwiedzanie indywidualne (indywidualne osoby, rodziny). Poniżej przedstawiamy naszą ofertę w obu obszarach.

Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem

Coraz więcej placówek umożliwia grupowe zwiedzanie wyłącznie z wykorzystaniem systemu tourguide. Podstawowy powód, dla którego zwiedzanie z radiowym systemem do oprowadzania grup i wycieczek jest obowiązkowe, to konieczność zachowania porządku i ciszy, tak, aby nie przeszkadzać innym w zwiedzaniu – zarówno grupowym jak i indywidualnym.

Jednym z powodów, dla którego instytucje często decydują się na zakup systemu tourguide jest fakt, że system dla przewodników, wypożyczany za opłatą przynosi regularny dochód i zwraca poniesiony nakład.

W zależności od natężenia ruchu grupowego w placówce polecamy następujące systemy dla przewodników:

  • System tourguide Okayo WT-300 – sprawdzi się w większości placówek, dzięki 40 dostępnym kanałom może służyć aż do oprowadzania 20 wycieczek i grup jednocześnie na tym samym niewielkim obszarze;
  • Okayo WT-600 – polecany szczególnie placówkom z wyjątkowo dużym natężeniem ruchu grupowego. Ten cyfrowy system tourguide posiada aż 100 kanałów, co oznacza, że jednocześnie może mijać się nawet 50 wycieczek i grup na tym samym niewielkim obszarze.

Systemy tourguide do oprowadzania wycieczek i grup oferujemy w sprzedaży po najlepszych cenach w kraju, ale także udostępniamy je na zasadach długoterminowego wynajmu.

Indywidualne oprowadzanie po muzeach, galeriach, skansenach, ogrodach, miastach

Zapewne nie wszyscy goście Twojej placówki to grupy z przewodnikiem. Zazwyczaj liczną grupę stanowią także indywidualni zwiedzający, a więc pojedyncze osoby, rodziny lub pary. Ponieważ dla gości indywidualnych zwykle wynajęcie przewodnika nie jest opłacalne, Twoja placówka powinna wprowadzić do oferty zwiedzanie z automatycznym audioprzewodnikiem.

Jaki system wybrać, aby nie przekroczyć budżetu i jednocześnie sprawić, aby zwiedzanie było dla Waszych gości wygodne, komfortowe i atrakcyjne?

Pierwszy etap zacznij od ogólnych założeń i planu, którego pierwszym i głównym punktem będą audycje audioguide. Sprzęt jest ważny, lecz wybór konkretnego rozwiązania sprzętowego do oprowadzania to dopiero kolejny etap. Doświadczenie we wdrożeniach i to zdobyte podczas zwiedzania, udowodniło nam, że najlepszy sprzęt audioguide to taki, którego marki i innych szczegółów nie pamięta się po wyjściu z muzeum. Drugi etap to wybór sprzętu i audycji.

Sposoby przekazywania audycji

  • Jednym z nich jest najbardziej oczywiste rozwiązanie z wykorzystaniem sprzętu audioguide. W zależności od posiadanego budżetu możemy zdecydować się na sprzęt do oprowadzania gdzie audycje dotyczące konkretnych eksponatów uruchamiane są manualnie poprzez wpisanie odpowiadającego im kodu z klawiatury (Okayo AT-100) lub na rozwiązanie automatyczne czy półautomatyczne (guidePort lub AT-200). W przypadku rozwiązania automatycznego audycje uruchamiane są za pomocą markerów radiowych rozlokowanych na trasie zwiedzania. Do rozwiązania półautomatycznego wykorzystuje się markery podczerwieni (IR) lub markery kodów radiowych (RFID) – w tym przypadku uruchomienie audycji wymaga akcji zwiedzającego w postaci nakierowania systemu audio tour guide na marker.
  • W przypadku, gdy nasza ekspozycja obejmuje przekazy na żywo z projekcji multimedialnych lub z prelekcji, a także komunikaty na żywo do zwiedzających, należy pomyśleć o sprzęcie audioguide, który zapewnia obsługę tych funkcjonalności. Takim rozwiązaniem jest system guidePort niemieckiej firmy Sennheiser, który przy okazji zawiera w sobie funkcję tourguide oraz funkcję systemu do tłumaczeń.
  • Twój audioguide wprost na telefon zwiedzającego – stworzone przez Twoją placówkę audioprzewodniki do oprowadzania wycieczek mogą być używane z wykorzystaniem prywatnych telefonów lub tabletów Waszych gości – bez użycia jakiegokolwiek dodatkowego sprzętu. Zwiedzający może w banalnie prosty sposób pobrać na swój telefon specjalną aplikację jeszcze będąc w domu lub już na miejscu w muzeum czy w hotelu. Zwiedzając uruchamia odpowiednie audycje ręcznie (korzystając z planu i zdjęć w aplikacji) lub w przypadku zastosowania w terenie otwartym – audycje mogą być uruchamiane przez sygnał z nawigacji GPS. Obecnie oferujemy indywidualnie dopasowane do potrzeb naszych Klientów aplikacje na niemal wszystkie dostępne smartfony i tablety (systemy Android i IOS), tak jak np. iPhone lub Samsung Galaxy.
  • Aplikacja zrealizowana pod dany projekt audioguide może zawierać elementy aplikacji społecznościowej, w której zwiedzający mogą wymieniać się opiniami i uwagami nt. eksponatów, także z możliwością udostępniania ocen i opinii do globalnych aplikacji społecznościowych (Facebook, Twitter).
  • Dystrybucja audioprzewodników poprzez stronę www – oferujemy wdrożenie rozwiązania www np. formie sklepu, o charakterze uniwersalnym – dopasowanego do różnych urządzeń i monitorów, w tym wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Przykładem rozwiązania może być sklep z audioprzewodnikami po Gdańsku.
  • Audioprzewodniki w urządzeniu SlimguidePlayer – Wasze audycje wgrane do tego eleganckiego i poręcznego odtwarzacza mogą być sprzedawane w muzealnym sklepiku, jako unikalna pamiątka i zarazem reklama lub rozdawane przy okazji sympozjów, odwiedzin gości itp.

Jak widać z powyższego zestawienia wybór sprzętu audioguide jest tylko jedną z kilku możliwych opcji przekazania informacji wycieczkom, grupom i osobom indywidualnym w ramach ekspozycji.

Napisz do nas