Systemy audio do zwiedzania muzeów

Jeśli reprezentujesz placówkę muzealną, galerię lub inną instytucję, która udostępnia swoje zbiory zwiedzającym – na tej stronie znajdziesz praktyczne informacje i rady, które pomogą Ci w zaprojektowaniu nowoczesnych systemów zwiedzania i oprowadzania wycieczek.

Oferujemy szereg kompleksowych rozwiązań przystosowanych pod zindywidualizowane potrzeby danego klienta. Dzięki współpracy z wybranymi partnerami pomożemy Ci w doborze odpowiedniego systemu oraz w produkcji treści z uwzględnieniem budżetu, którym dysponujesz. W zestawie otrzymasz wszelkie niezbędne akcesoria, takie jak słuchawki, smycze czy stacje ładujące. Oczywiście wesprzemy Cię również w konfiguracji technicznej i szkoleniu na miejscu, aby Twoje urządzenia były od razu gotowe do użycia przez zwiedzających.

Przed zakupem warto zastanowić się jaki typ zwiedzania będzie najbardziej optymalny dla Twojej placówki. Czy będzie to zwiedzanie grupowe (wycieczki z przewodnikiem), czy może zwiedzanie indywidualne (samodzielnie, bez przewodnika)?

Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem

System tourguide do zwiedzania grupowego to bezprzewodowe, przenośne jednokierunkowe rozwiązanie audio, które pozwala bez problemu, wyraźnie i nawet z dużej odległości usłyszeć opiekuna wycieczki. Przewodnik korzysta z nadajnika z mikrofonem i przekazuje wiadomość zwiedzającym, którzy odbierają ją za pomocą niewielkich i lekkich odbiorników ze słuchawkami tworząc interaktywne, integracyjne, ale także prywatne i sprzyjające nauce środowisko.

Coraz więcej placówek umożliwia grupowe zwiedzanie z wykorzystaniem systemu tourguide. Powodów jest kilka:

 • konieczność zachowania porządku i ciszy w budynku
 • większa kontrola nad grupą zwiedzających
 • zachowanie dystansu między uczestnikami wycieczki

Instytucje muzealne i galerie często decydują się na zakup systemu tourguide, ponieważ system dla przewodników, wypożyczany za opłatą przynosi regularny dochód i szybko się zwraca.

W zależności od ilości wycieczek w placówce polecamy następujące systemy dla przewodników:

 • mGuide Pellegrino – wysokiej jakości analogowy system tourguide, który umożliwia pracę do czterech grup jednocześnie na tym samym obszarze. Bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.
 • Okayo WT-300-G2 – następna generacja lidera na rynku bezprzewodowych systemów turystycznych. W tym samym miejscu (w promieniu do 100m) i czasie może znaleźć się obok siebie dwanaście niezależnych grup odbiorców.
 • mGuide Pellegrino 2 – nowoczesny, cyfrowy system do oprowadzania. Wyróżnia się bardzo długim czasem pracy na bateriach. W wersji premium użytkownik ma do dyspozycji aż 110 kanałów.

Jako wyłączny dystrybutor takich marek jak Okayo, czy mGuide oferujemy systemy tourguide do oprowadzania wycieczek i grup turystycznych po najlepszych cenach w Europie. Świadczymy również usługi wynajmu krótko i długoterminowego, tourguide-abonamentu na 12 miesięcy, a także pomagamy w formalnościach leasingowych.

Indywidualne zwiedzanie

Zapewne nie wszyscy goście Twojej placówki to grupy z przewodnikiem. Zazwyczaj liczną grupę stanowią także indywidualni zwiedzający, a więc pojedyncze osoby, rodziny lub pary. Ponieważ dla gości indywidualnych zwykle wynajęcie przewodnika nie jest opłacalne,warto, aby w ofercie znalazło się zwiedzanie z automatycznym audioprzewodnikiem.

Audioprzewodnik (w formie odtwarzacza lub aplikacji) to doskonałe udogodnienie dla turysty indywidualnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie miał on poczucia, że coś traci ze zwiedzania. Audioprzewodnik, podobnie jak system tourguide porządkuje i organizuje ruch turystyczny w muzeum i pozwala na zachowanie dystansu społecznego między gośćmi.

Wybór rozwiązania audioguide powinien zależeć od formy przekazywania audycji zwiedzającemu:

 • Manualny wybór audycji – zwiedzający wyzwala nagranie w słuchawce wpisując kod na klawiaturze odpowiadający konkretnej wystawie. Flagowym przedstawicielem tej serii audioodtwarzaczy jest model Okayo AT-100.
 • Automatyczne wyzwalania audycji – na trasie zwiedzającego rozlokowane są specjalne markery. Niewielkie i łatwe w ukryciu urządzenia po wejściu w kontakt z audioprzewodnikiem (Okayo AT-200) automatycznie wyzwalają nagranie słuchawce zwiedzającego.
 • System 2w1 – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie musisz już wybierać między systemem do grupowego oprowadzania z przewodnikiem, a systemem audioguide. Okayo OmniGuide 5w1 to urządzenie, które łączy w sobie najlepsze cechy systemów tourguide oraz audioguide.
 • Aplikacja na Android / iOS – mobilne aplikacje audioguide są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne drukowane przewodniki  i mogą być alternatywą dla tradycyjnych audioodtwarzaczy. Turysta zamiast wypożyczać przenośne urządzenie audio z muzeum i słuchać ograniczonej liczby nagrań, może mieć na swoim telefonie dynamicznie aktualizowaną aplikację, z której będzie mógł korzystać w dogodnym dla siebie czasie.

Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami 

Przy projektowaniu nowych systemów do zwiedzania nie można zapomnieć o szczególnych potrzebach różnych grup społecznych. W naszej ofercie znajdują się urządzenia odpowiadające na potrzeby wszystkich użytkowników, w tym także osób z dysfunkcją zmysłu wzroku, osób korzystających z aparatów słuchowych, dzieci i osób starszych, osób z niepełnosprawnościami.

Z tego względu nasze urządzenia wyróżnia:

 • możliwość zastosowania pętli indukcyjnych
 • Hearing Aid Compatible (HAC)
 • klawiatura przystosowana dla osób niewidomych i niedowidzących
 • duże i czytelne wyświetlacze o wysokich kontrastach
 • szeroki zakres regulacji głośności dźwięku
 • automatyczny wybór kanału / nagrania bez angażowania zwiedzającego

Napisz do nas