Bycie niezależnym i korzystanie z rozwiązań umożliwiających np. samodzielne przejście po wystawie są szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami. W instytucjach kulturalnych czy innych placówkach użyteczności publicznej szczególnie ważne jest, aby wszyscy, niezależnie od poziomu sprawności mogli poruszać się po obiekcie i aby był on dostępny dla każdego.
Nowoczesne systemy tourguide i audioguide sprawdzą się m.in dla:
- osób z dysfunkcjami wzroku
- dzieci i osób starszych
- osób z niepełnosprawnościami
- osób noszących aparaty słuchowe
Dzięki systemom audioguide wszystkie te osoby mogą samodzielnie, bez potrzeby asysty zwiedzać np. ekspozycję w muzeum czy uczestniczyć w wycieczce z przewodnikiem.
Zaprojektowane z myślą o potrzebach OZN
- czytelne wyświetlacze o wysokim kontraście
- wypustki na klawiaturze lub obudowie, które ułatwiają osobom niewidomym i niedowidzącym obsługę systemu
- regulacja dźwięku i jego szeroki zakres są pomocne szczególnie osobom niedosłyszącym
- zaprojektowane tak, aby pewnie leżały w dłoni i mogły być obsługiwane przez osoby np. z niepełnosprawnością ruchową
Automatycznie odtwarzane audycje
Audycje z urządzeń audioguide mogą uruchamiać się automatycznie dzięki czemu osoby z różnymi niepełnosprawnościami będą mogły bez pomocy osób trzecich zwiedzić wystawę i odsłuchać przygotowane nagrania. Mogą one prowadzić zwiedzającego po obiekcie, dzięki czemu może płynnie przejść i zapoznać się ze wszystkimi eksponatami, które znajdują się w placówce.
Pętla indukcyjna
Jest to system wspomagania słuchu dla osób z niepełnosprawnością słuchu, które korzystają z aparatów słuchowych lub implantów. Dzięki pętli indukcyjnej pozbawiony szumów i zakłóceń dźwięk dociera prosto do ucha osoby niedosłyszącej. Pętla indukcyjna może być zamontowana w przestrzeni np. poprowadzona pod dywanem w sali konferencyjnej, a także może występować w formie smyczy zakładanej na szyję, podpinanej bezpośrednio do urządzenia tourguide lub audioguide.
System HAC
System HAC – Hearing Aid Compatibility pozwala osobom z niepełnosprawnością słuchu odbierać dźwięki bez dodatkowego elementu jakim jest naszyjna pętla indukcyjna.
Możliwość uczestnictwa w wydarzeniach – audiodeskrypcja
Często osoby niewidome nie uczestniczą w widowiskach sportowych, wydarzeniach kulturalnych, pokazach filmowych czy innych przedstawieniach. Z pomocą przychodzi audiodeskrypcja dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Jest to forma przekazywania sztuki i opisywania tego co dzieje się na scenie, boisku czy ekranie. Dzięki mobilnym systemom jakimi są systemy tourguide oraz audioguide osoby niewidome mogą w pełni uczestniczyć w organizowanym spotkaniu.