Higiena sprzętu tourguide

Dobry przewodnik dba nie tylko o merytoryczną treść, którą chce przekazać swoich turystom, ale także troszczy się o ich komfort podczas zwiedzania. Największym udogodnieniem są oczywiście systemy tourguide, których używa coraz więcej przewodników. W związku z tym odbiorniki oraz słuchawki przechodzą przez wiele rąk. Obok bakterii wchodzących w skład mikroflory skóry znajdują się na nich chorobotwórcze wirusy, grzyby i pasożyty.  To właśnie na nie narażeni są turyści, którzy otrzymują sprzęt używany uprzednio przez inną grupę. Warto zadbać o swoich turystów i zaoferować im środki zapobiegawcze!

Dlaczego warto dbać o higienę sprzętu tourguide?
Słuchawki wielorazowe należy czyścić z dwóch powodów – zdrowotnych i technicznych. Słuchawki podczas eksploatacji stają się siedliskiem milionów bakterii i martwego naskórka. Nagromadzenie bakterii chorobotwórczych może prowadzić do schorzeń narządu słuchu oraz skóry. Jeśli chodzi o techniczny aspekt, trzeba pamiętać, że zanieczyszczenia mogą powodować zakłócenia dźwięku, a w skrajnym przypadku nawet jego całkowite stłumienie!

Jak zadbać o higienę sprzętu tourguide?
Od 2018 roku w naszej ofercie znaleźć można gamę akcesoriów higienicznych. Akcesoria pakowane są w saszetki bądź woreczki. Wystarczy rozdać je turystom przed wycieczką bądź w autokarze. To nie tylko oszczędność czasu przewodnika. Dzięki samodzielnej dezynfekcji turysta uzyskuje pewność higieny i czystości otrzymanego sprzętu.

Jakie akcesoria higieniczne można znaleźć w naszej ofercie?
1. Jednorazowe chusteczki dezynfekujące do słuchawek i odbiorników
2. Jednorazowe gąbki i nakładki na słuchawki
3. Jednorazowe gumki higieniczne do słuchawek dousznych
4. Słuchawki jednorazowe SJ-1, SJ-2, SJ-3

Po szczegółowe informacje zapraszamy na naszą podstronę poświęconą higienie systemów tourguide.

Produkcja systemów Okayo i Linkx

Obecnie na rynku możemy znaleźć sprzęt wątpliwej jakości pochodzący m.in. z Chin. W obawie o to często pytacie nas jak produkowane są systemy tourguide oraz skąd pochodzą. Śpieszymy zatem z odpowiedzią na nurtujące Was pytania!

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem jednego z największych producentów systemów tourguide na świecie istniejącego na rynku od 1996 roku – Okayo Electronics Co., Ltd.

Okayo posiada certyfikat ISO 9001:2015 co zobowiązuje do przestrzegania międzynarodowych standardów w zakresie zarządzania i produkcji. W praktyce oznacza to najwyższą jakość każdego elementu urządzenia, a także dbałości o każdy detal w procesie jego wytwarzania. Wdrożony proces Hazardous Substance Process Management (HSPM) obliguje Okayo do zabezpieczenia wszystkich stosowanych materiałów zgodnie ze światowymi dyrektywami.

Dzięki stosowaniu najlepszych i trwałych materiałów producent dokłada także swoją cegiełkę w dbaniu o środowisko i naszą planetę.

Kolejnym uznanym producentem na rynku systemów tourguide jest Linkx Electronics Co., Ltd.

Również i w tym przypadku możemy śmiało mówić o wysokiej jakości produktów, dzięki stosowaniu innowacyjnych systemów produkcji. Linkx również jest posiadaczem certyfikatu ISO 9001:2015, a także działa pod dyrektywą RoHS2. Co to tak naprawdę oznacza? Żaden sprzęt, który wychodzi z fabryki działającej pod wspomnianą dyrektywą nie zawiera substancji szkodliwych.

Systemy tourguide obu wspomnianych powyżej producentów pochodzą z Tajwanu, zatem nie ma mowy o niskiej jakości czy toksycznych materiałach wpływających niekorzystnie na zdrowie. Systemy produkowane są z dbałością o każdy szczegół i detal tak, aby jak najdłużej mogły służyć użytkownikom i nie zanieczyszczały naszego środowiska.

 

Kogo oprowadza audioprzewodnik?

„Choć zawód przewodnika ma się dobrze, to trudno każdemu turyście zapewnić indywidualne oprowadzanie. Chyba, że ma się odpowiedni sprzęt.”
Andrzej Jarczewski

Audioprzewodniki zwane również audioguidami wykorzystywane są najczęściej w muzeach, gdzie służą indywidualnym zwiedzającym, lub w gminach (choć znacznie rzadziej) czy miastach, gdzie pomagają w zwiedzaniu miasta czy jakiegoś terenu. Z tego typu sprzętu korzystają również organizatorzy turystyki, którzy wykorzystują go podczas nietypowych imprez, np. rejsu statkiem.

Co powinno być w środku?

Audioprzewodnik to nagrany w formie krótkich audycji przewodnik, udostępniany wraz z nośnikiem, którym jest specjalnie do tego przeznaczony sprzęt. Z takiego urządzenia korzysta jedna osoba, nie zaś grupa. Ważne, że audycje można nagrywać w więcej niż jednym języku, co umożliwia korzystanie ze sprzętu różnojęzycznym turystom, którzy po prostu mogą wybrać opcję językową dla nich dogodną. Czasami audioprzewodnik bywa wzbogacony o slajdy lub filmy, choć generalne założenie jest takie, aby zwiedzający oglądał to, co go otacza, słuchając opowiadania przewodnika.
Coraz popularniejsze jest nagrywanie atrakcyjnych audycji. Historia nie jest w nich opowiedziana w sposób encyklopedyczny czy nieprzystępny dla przeciętnego odbiorcy, ale jest krótką (maks. 2-2,5 min.) opowieścią skupiającą uwagę, budującą napięcie lub humorystyczną (na ile pozwala na to temat i historia miejsca). Bywa, że po mieście oprowadzają turystę historyczne postaci – prawdziwe lub fikcyjne. Dobrym przykładem jest jeden z najstarszych i największych audioprzewodników miejskich w Polsce – Audio Guide Gdańsk. Nikt przecież nie chce zanudzić swojego gościa. Dlatego chcąc opowiedzieć więcej lub wejść w szczegóły tematu, warto podzielić go na więcej krótkich opowieści i np. zareklamować je w pierwszej ogólnej audycji, zamiast oczekiwać, że ktoś odsłucha 15-minutową audycję – kompendium wiedzy.

Mówiąc prościej – przeciętny człowiek, zwłaszcza na wakacjach lub po prostu w czasie wolnym, i tak nie zapamięta dat, nazwisk i innych szczegółów z gatunku tych, których musieliśmy uczyć się na lekcjach w szkole i nie bardzo przypadły nam do gustu. Zapamięta zaś na pewno emocje, które możemy mu spróbować przekazać poprzez dobrze napisaną historię. Do tych emocji można spróbować „przylepić” trochę wiedzy, którą w ten sposób da się o wiele łatwiej przyswoić. W nagrodę nasz zadowolony gość przekaże swoje emocje dalej i wieść o naszym miejscu i ciekawym audioprzewodniku pójdzie w świat.

Dobrą praktyką jest tworzenie osobnych audioprzewodników (oddzielnych ścieżek zwiedzania) dla dzieci, dla studentów lub dla osób szczególnie zainteresowanych jakimś aspektem tematu, różnicując tym samym przekaz ze względu na wiek i zainteresowania zwiedzającego. Świetnym przykładem jest tutaj audioprzewodnik w Muzeum Gdyni, gdzie zrealizowano osobne ścieżki dla różnych grup zwiedzających, w tym dzieci.

Ile to kosztuje i jak zorganizować?

Audioguide to złożone projekty, za każdym razem skrojone na miarę według indywidualnych potrzeb. Nie sposób stworzyć sztywnego cennika, a zaczynanie od wyceny sprzętu (którego też jest wiele modeli i technologii pracy) jest najczęstszym błędem.

Audioprzewodnik to historia, a nie sprzęt. Sprzęt przychodzi na koniec. Dlatego chcąc wprowadzić w swojej placówce czy mieście takie rozwiązanie, trzeba zacząć od planu. Spisać historię, przechodząc od ogółu do szczegółu, zastanowić się, co, komu i jak chce się opowiedzieć. A na pewno nie warto próbować opowiedzieć wszystkiego. W końcu trzeba stworzyć scenariusze audycji i skorzystać z usług specjalistów od ich produkcji. Na koniec wybrać sposób, w jaki historia zostanie przekazana zwiedzającym. Może to być zakup sprzętu, aplikacja lub po prostu zamieszczenie audycji na stronie WWW w formie pliku do pobrania lub odtwarzania strumieniowego. Czasem też można sprzedawać audioprzewodnik razem z nośnikiem – płytą CD, pendrivem lub specjalnym tanim odtwarzaczem mp3.

Reklama dźwignią zwiedzania

Nikt nie wysłucha nawet najwspanialszych opowieści, jeśli nie będzie wiedział, że ma taką możliwość. Bardzo często konstruując budżet projektu audioguide, zapomina się o kosztach reklamy i promocji audioprzewodnika. Jeśli system mamy po polsku i po angielsku, to i kampania reklamowa powinna być i po polsku, i po angielsku. I wcale nie będą to identyczne kampanie.
Zlecając produkcję audycji firmie, koniecznie trzeba dowiedzieć się, kto tłumaczy i weryfikuje teksty scenariuszy audycji. Tekst powinien być zweryfikowany przez tłumacza, dla którego język obcy jest językiem ojczystym, czyli native speakera.

Warto też postawić na najlepszych, zawodowych lektorów. Nawet najwspanialsza i najciekawsza historia czytana przez amatora i nagrana w „domowym” studiu zostanie wyłączona w połowie. Trzeba więc wybierając firmę do realizacji projektu, sprawdzić jej referencje i przykłady produkcji.

Tak samo jak tłumacz weryfikator, również lektor powinien być native speakerem. Nawet najlepiej władający językiem obcym Polak i tak zostanie rozpoznany i może zabrzmieć niewiarygodnie. Lektorzy i aktorzy obcokrajowcy wcale nie muszą być dużo drożsi od Polaków. Kolejną niezwykle ważną kwestią związaną z audycjami w językach obcych jest ich odpowiednia lokalizacja kulturowa. Historie opowiadane cudzoziemcom nie zawsze muszą, a czasem wręcz nie powinny być identyczne z polskimi. Nie wszyscy na świecie śmieją się z tego samego, dobry tłumacz nie przetłumaczy dosłownie dowcipu.

Kilka porad i wskazówek

 • Zacznij od ogólnego planu, wyznaczenia celów, grup odbiorców (gości, zwiedzających).
 • Przechodź od ogółu do szczegółu.
 • Konsultuj się ze specjalistami. Chyba że jesteś specjalistą od wszystkiego.
 • Napisz ogólny scenariusz audycji i po trochu dostosowuj go do formatu audioprzewodnika.
 • Nie bój się narracji osobowej (bohater opowiadający historię), humoru, dialogów, budowania napięcia. Wszystko to może sprawić, że twoja historia będzie lepiej zapamiętana.
 • Pamiętaj, że twój gość jest na wakacjach lub ma wolne. Uszanuj to.
 • Stwórz audycje dla dzieci – niech nie nudzą się, kiedy ich rodzice zwiedzają.
 • Pomyśl o audycjach dla osób niewidomych i niedowidzących – stwórz audiodeksrypcję twojego miejsca.
 • Zareklamuj swój projekt!
 • Współpracuj – z organizacjami turystycznymi, z pasjonatami, stowarzyszeniami, innymi firmami (cross-selling).
 • Zamieść próbki audycji na swojej stronie internetowej.

Audio Guide Gdansk – Audioprzewodnik miejski nie tylko dla turysty

Niektórych historycznych ciekawostek o Gdańsku nie znają nawet jego rdzenni mieszkańcy. Poznawanie ciekawostek historycznych na temat Gdańska nie musi wiązać się z czytaniem opasłych tomów, napisanych przez badaczy dziejów. Dzięki audioprzewodnikowi, który można wypożyczyć z informacji turystycznej, można zwiedzić Gdańsk z humorem, a młodzi ludzie na pewno zapamiętają więcej, niż nawet po wielu lekcjach w klasie.

Dowiemy się m.in. ile kosztował obiad w karczmie w Gdańsku lub jakie fortuny zgromadzili najzamożniejsi kupcy z Gdańska. Audio Guide Gdańsk to nie tylko atrakcja przeznaczona dla turystów. W mieście tak chętnie odwiedzanym przez obcokrajowców jest to oczywiste udogodnienie, ale oferowane także w języku polskim, co skrzętnie zaczynają wykorzystywać bardziej ambitni nauczyciele. Wraz z urządzeniem każdy otrzymuje bowiem specjalna mapę Gdańska, która poprowadzi nas do miejsc, w których można odsłuchać wyjątkowych audycji o historii Gdańska.

Ciekawostki nieznane mieszkańcom

Jeszcze kilka lat temu ciekawostki miejskie znali ci, którzy mieli czas na przesiadywanie w bibliotekach i studiowanie opasłych tomów historycznych. Ale to już przeszłość. Elektroniczny przewodnik, którego wystarczy posłuchać, to doskonały pomysł na lekcje poza szkołą. Ma w sobie elementy humorystyczne, nawiązujące też do tak popularnych wśród młodych ludzi gier miejskich. Nad zawartością merytoryczną audycji czuwali eksperci od historii Gdańska, ale na nudę nie będzie miejsca.

– Do oprowadzania po Gdańsku „zatrudniliśmy” najlepszych przewodników i co tu dużo mówić – trochę jakby… celebrytów. O Gdańsku opowie nam Król Mórz Neptun, o Starym Mieście – Jan Heweliusz (nawiasem mówiąc znany nie tylko dzięki astronomii), po Długiej – Jan Uphagen, po Długim Targu – Gabriel Fahrenheit, a po fortach – cesarz Napoleon! Lecz swoje relacje przedstawią także bardziej anonimowe postacie – świadkowie minionych czasów, niekoniecznie tych najdawniejszych, bo mamy także audycje poświęcone strajkom w okresie PRL, Solidarności i Stoczni Gdańskiej czy o obrońcach Poczty Polskiej – uchylają rąbka tajemnicy twórcy audioguaidegdansk.pl.

Dzięki temu podczas audycji nie będziemy musieli wysłuchiwać wyliczania dat wydarzeń historycznych, ale dowiemy się przede wszystkim jak wyglądało życie codzienne w mieście: ile kosztował obiad w karczmie w Gdańsku lub jakie fortuny zgromadzili najzamożniejsi kupcy z Gdańska.

Lekcja historii lub języka obcego

Audycje Audio Guide Gdańsk są dostępne w czterech językach. Oprócz polskiego są to jeszcze angielski, niemiecki i rosyjski. Spacer historyczny może więc być połączony z nauką języka obcego. Zwłaszcza, że teksty czytają lektorzy i odgrywają aktorzy, dla których jest to zawsze język ojczysty.

Najwyższy poziom przewodnika potwierdzają nagrody i wyróżnienia, m.in. nagroda specjalna Międzynarodowych Targów Gdańskich i bardzo pochlebna recenzja profesora Jerzego Sampa.

Grupowe zniżki dla szkół

Koszt biletu jednej osoby (dla grup powyżej 10 osób) to 10 zł. Nauczyciele otrzymują dodatkowo skrypty wszystkich audycji w wybranym języku, a także zestaw pytań do konkursu lub powtórzenia materiału z lekcji. Oprócz tego każdy uczeń oraz nauczyciel dostaje specjalną mapę Audio Guide Gdańsk oraz unikatową pamiątkę z Gdańska.

Zakup biletów i rezerwację dnia spaceru można wykonać poprzez stronę internetową Audio Guide, a audioprzewdoniki odbiera się na Długim Targu 28/29 w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej od godz. 9 rano. Partnerem projektu jest Gdańska Organizacja Turystyczna.

Uwaga – w 2018 roku dostępna będzie także aplikacja Audio Guide Gdansk na system Android!

Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Audioprzewodnik-miejski-takze-dla-uczniow-i-nauczycieli-n106310.html

Z systemem tourguide przez kontynenty

Systemy tour guide stały się w przeciągu ostatnich 10 lat standardem w zakresie obsługi turystów przez biura podróży, muzea, czy indywidualnych przewodników. Jednak nie każdy przewodnik czy tour operator zdaje sobie sprawę, że zakupiony system tourguide nie koniecznie nadaje się do pracy we wszystkich krajach, do których posyła wycieczki.

Niestety tak się złożyło, że w skali świata nie ma zbyt wielu uniwersalnych zakresów częstotliwości nie wymagających licencji. Często też zdarza się, że dopuszczalne zakresy ulegają zmianom czy to ze względu na politykę bezpieczeństwa (np. w USA po 11.09.2001) lub z uwagi na przekazanie zakresu pod inne usługi (np. telefonię LTE).

Niestety większość popularnych modeli systemów tourguide produkowana jest w jednym z 2 lub 3 zakresów niższego UHF, czyli np. 863-865 MHz dla Europy lub 794-806 MHz dla większości krajów azjatyckich. Dla biur turystycznych wysyłających swoje wycieczki poza Europę rodzi to problemy związane z dublowaniem posiadanych systemów tourguide, a więc wyższymi kosztami. Nawet jeśli wycieczki do Azji odbywają się głównie w sezonie jesienno-zimowym, a europejskie w wiosenno letnim, to i tak zachodziła konieczność zakupu 2 zestawów w różnych częstotliwościach.
Na dzień dzisiejszy (i póki co nic nie wskazuje aby coś się w tym zakresie zmieniło) jedynym uniwersalnym ogólnoświatowym zakresem bezlicencyjnym jest 2.4 GHz (czyli de facto 100 MHz co jak na obecną nowoczesną technologię stanowi przepastny zakres).

Wydawać by się mogło, że system tourguide działający w paśmie 2.4 GHz jest idealnym rozwiązaniem dla operatora turystycznego wysyłającego turystów w różne zakątki świata.

Niestety do tej pory cyfrowe systemy 2.4 GHz nie cieszyły się zbyt dużą popularnością wśród przewodników i biur podróży. I to nie tyle ze względu na wyższy niż w przypadku tradycyjnych modeli koszt, ale z powodu dużo mniejszego zasięgu. Dla przykładu zasięg cyfrowych modeli Okayo takich jak DGT-2400 czy WT-600 wynosi zaledwie 30-40 metrów, co w porównaniu z ponad 100 metrami popularnego Okayo WT-300 (analogowy model w częstotliwości 863-865MHz) jest poważnym mankamentem.

Sytuacja zmieniła się w tym roku za sprawą reaktywacji marki mGuide (marka własna MEXPO, czołowego dystrybutora sprzętu tour guide i audio guide w Europie) i nowego cyfrowego modelu systemu tourguide – mGuide DLR-01 (Digital Long Range).

DLR oferuje ponad 150 metrów zasięgu co z nawiązką zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających. Dodatkowo mGuide DLR wyposażono w nader praktyczną możliwość komunikacji 2-kierunkowej w pełnym dupleksie między 2 nadajnikami działającymi na tym samym kanale, dzięki czemu 2 pilotów lub pilot z przewodnikiem mogą jednocześnie uzupełniać swoją wypowiedź do grupy, a także wzbogacać ją o tło muzyczne.

Poradnik dla planujących zakup lub wynajem

1. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytania jak będę używał systemu tzn.
a. Czy moje wycieczki są krótkie czy długie – 1-2 dniowe city breaki czy 7-14 dniowe objazdówki?
b. Czy wycieczki są autokarowe czy lotnicze, czy też może grupa zabiera sprzęt z mojego biura i idzie z nim na miasto
c. Czy moja oferta to wycieczki po Europie, czy także na inne kontynenty?

Ad a) ma wpływ na wybór zasilania – albo baterie jednorazowe albo akumulatorki i ładowarka. Ładowarka jest cięższa niż zwykła walizka na sprzęt, także nie każdy pilot chce brać ładowarkę na 10 dniowy wyjazd lotniczy, za to przy objazdówkach autokarowych ładowarka może leżeć cały czas w autokarze.

Przy krótkich – 1-2-3 dniowych wycieczkach wystarczy system zasilany 1 baterią z czasem pracy do 20h. Będzie za to lżejszy w transporcie.

Ad b) autokarowe – jw. – często klienci kupują ładowarki gdyż zabranie cięższej walizki nie stanowi problemu.
Lotnicze – przy 7-10-14 dniowych lotniczych biura podróży raczej nie stosują ładowarek i akumulatorków, a baterie jednorazowe i model zasilany 2 sztukami baterii AA, który starcza nawet na 30h pracy.

Wypożyczenie do oprowadzania na mieście – sprzęt może na stałe leżeć w ładowarce, z której wydawany jest grupie.

Ad c) Jeśli chcemy wykorzystać ten sam model sprzętu w Europie, Azji i np. Ameryce, to powinniśmy rozważyć zakup systemu działającego w uniwersalnej częstotliwości, dozwolonej w większości krajów na świecie, tj. 2,4 GHz. Ewentualnie można pytać o system posiadający możliwość pracy w 2 lub 3 częstotliwościach. Częstotliwość dozwolona bezlicencyjnie w Europie to 863-865 MHz. Ta sama częstotliwość bywa wykorzystywana w Afryce północnej oraz na Bliskim Wschodzie, tudzież w krajach, które nie posiadają ścisłych uregulować w tym zakresie.

2. System tourguide dla turystyki – definicje i podstawowe składowe:
a. Definicja – system tourguide to zestaw złożony z nadajnika z mikrofonem i odbiorników ze słuchawkami. Przewodnik korzystając z nadajnika oprowadza grupę, której każdy uczestnik ma swój odbiornik. Komunikacja odbywa się tylko w 1 kierunku, tj. z nadajnika na dowolną ilość odbiorników. Istnieją także systemy 2-kierunkowe, ale w oprowadzaniu turystycznym nie cieszą się dużą popularnością.
b. Kanały – systemy tourguide zwykle posiadają ich min. 16. Kanały to zaprogramowane przez producenta na stałe częstotliwości transmisji. W przypadku ewentualnych zakłóceń na 1 kanale grupa może przejść na inny kanał. Dzięki temu np. w 1 obiekcie lub nawet pomieszczeniu może pracować kilku przewodników z kilkoma (lub nawet kilkudziesięciu) grupami – każda na innym kanale. Różni producenci ustawiają swoje kanały na różnych częstotliwościach. Dzięki kanałom możliwe jest także np. prowadzenie tłumaczeń symultanicznych.
c. Ładowarka – urządzenie służące do ładowania baterii (akumulatorki AA lub baterie litowo-jonowe) w odbiornikach i nadajnikach. Ponieważ odbiorniki i nadajniki wyposażone są w specjalne styki ładowanie odbywa się poprzez umieszczenie urządzenia w kieszeni (slocie) ładowarki. Ładowarka ma zazwyczaj postać walizki.
d. Mikrofon – mikrofon podłączamy do nadajnika przewodnika/pilota. Dobre systemy posiadają uniwersalne gniazda mikrofonów i słuchawek typu jack 3,5 mm. Istnieją różne typy mikrofonów – zaklapowe (na klamerce), które można przypiąć do krawata lub kołnierzyka, elastyczne – naszyjne lub naręczne, lecz najlepsze dla przewodników są profesjonalne przewodnickie mikrofony zagłowne o ograniczonym zasięgu tzw. zbierania. Mikrofon taki „usłyszy” tylko to co mówi przewodnik (nawet szeptem), ale już nie odgłosy tego co dzieje się naokoło niego.
e. Słuchawki – słuchawki podłączane są do odbiorników turystów. Słuchawki do turystyki to prawie zawsze słuchawki na 1 ucho. Dla celów bezpieczeństwa, choć także i pewnej wygody, drugie ucho powinno być wolne. Rozróżniamy słuchawki wielokrotnego i jednorazowego użytku. Te pierwsze powinny być słuchawkami bezinwazyjnymi (nie wchodzącymi do ucha) celem zapewnienia minimum higieny. 100% higieny zapewnią jednak tylko słuchawki jednorazowe.

3. Magia terminu „cyfrowe”.
Przyzwyczailiśmy nie zawsze słusznie uważać, że wszystko co cyfrowe jest lepsze. Cyfrowy telewizor czy aparat są lepsze od analogowych itp.
W technologii tourguidów zastosowanie cyfrowej modulacji transmisji ma przełożenie na pewne cechy konkretnych modeli sprzętu, ale przydatność tych cech jest zależna od funkcji jaką mają pełnić tourguidy, które używane są przecież nie tylko w turystyce.

Przede wszystkim jednak nie ma różnicy w jakości transmisji głosu pomiędzy systemami tourguide tzw. cyfrowymi i pozostałymi.

Systemy cyfrowe mają zwykle sporo krótszy zasięg (30-40 metrów w linii wzroku) i większe zapotrzebowanie na energię (krótszy czas pracy na baterii).

Zwykle jednak w modelu cyfrowym możemy za to dysponować większą ilością kanałów, co ma znaczenie np. przy wyposażaniu w system tourguide dużego muzeum, gdzie w 1 miejscu może pracować nawet 50 i więcej przewodników jednocześnie.

4. Nie bać się tourguidów
Jeśli ktoś potrafi obsłużyć telefon to na pewno potrafi obsłużyć odbiornik tourguide. Praktycznie obsługa ogranicza się do włączenia, regulacji głośności, ewentualnie zmiany kanału lub wyłączenia, choć większość modeli wyłącza się autoamtycznie przy braku transmisji z nadajnika.

5. Komfort i bezpieczeństwo.
O ile jeszcze 5 lat temu systemy tourguide w polskich biurach podróży były pewnym luksusem, dzisiaj stają się standardem, którego turyści oczekują.
Oprócz tego są także sporą oszczędnością dla biur podróży, gdyż wypożyczenie sprzętu w Paryżu czy Rzymie może być drogie. Tymczasem w wielu muzeach korzystanie z tourguidów jest obowiązkowe, a ostatnio niektóre miasta w Europie (np. w Chorwacji) wprowadzają obowiązek zwiedzania grupowego z systemem tourguide. To dość zrozumiałe – ze względów ekologicznych. Turyści jadą na wycieczkę aby wypocząć, tymczasem hałas jaki powoduje choćby 1 donośnie mówiący przewodnik w wąskiej uliczce, często jeszcze używający tzw. „krzykaczki”, czyli wzmacniacza głosu bywa nie do zniesienia. W popularnych turystycznie miejscach spotykają się często nie 2 lecz nawet więcej wycieczek więc nietrudno sobie wyobrazić co może się tam dziać… System tourguide pozwala uniknąć hałasu, chaosu i wprowadza porządek. Zwiedzanie staje się dyskretne nawet w kościele czy innym miejscu kultu lub powagi.
Korzystanie z systemu tourguide jest nie tylko z oczywistych względów wygodne zarówno dla przewodnika i turysty, ale także bezpieczne. Często lider grupy ma do przekazania istotną wiadomość organizacyjną i ważne jest aby każdy ją dobrze usłyszał. Gdy grupa rozciągnie się na kilkadziesiąt metrów – także nie ma powodów do obaw. Nie tylko wszyscy usłyszą co przewodnik ma do opowiedzenia, ale i nie zgubią się – dopóki jest zasięg transmisji, a przewodnik opowiadając sygnalizuje gdzie stoi – można czuć się bezpiecznie.

6. Zakup czy wynajem
Choć systemy tourguide znacznie staniały odkąd pojawiły się na polskim rynku, to jednak należy się liczyć z wydatkiem na poziomie 8-10 tys. Zł. Netto za zestaw dla 50 –cio osobowej grupy.
Niektóre mniejsze biura podróży mają obawy czy zakupiony sprzęt będzie w 100% wykorzystany w kolejnym sezonie. Być może warto rozważyć wtedy dzierżawę sprzętu, która w kilku przypadkach może być korzystniejsza.
Zwłaszcza najem długoterminowy, gdzie koszt 1 odbiornika może wynieść tylko 60-70 groszy na dzień.
W przypadku wypożyczeń jednorazowych duża wypożyczalnia (np. tourguidewynajem.pl lub luka-tour.pl) dostarczy i odbierze sprzęt ze wskazanego miejsca w Polsce.

7. Systemy typu 2 w 1
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy typu 2 w 1, tzn. takie systemy tourguide gdzie przewodnik może w odpowiednim momencie wesprzeć się nagraną wcześniej audycją. Co więcej system 2w1 może być wykorzystywany przez osobę zastępującą przewodnika, która w odpowiednim momencie zdalnie uruchomi wycieczce odpowiednie audycje (przygotowane wcześniej przez doświadczonego przewodnika).

Jakby tego było mało najnowocześniejsze systemy 2w1 takie jak np. Okayo OmniGuide posiadają możliwość oprowadzania grup składających się z osób mówiących w różnych językach. Ma to znaczenie zwłaszcza przy obsłudze atrakcji turystycznych odwiedzanych przez grupy z różnych krajów, w autobusach typu hop-on-hop-off, popularnych meleksach turystycznych lub zwiedzaniu na statku lub łodzi. Osoba oprowadzająca grupę w odpowiednim momencie zdalnie wyzwala audycję, którą każdy członek wycieczki usłyszy w wybranym uprzednio swoim ojczystym języku. Oczywiście audycje w różnych językach należy przedtem napisać, przetłumaczyć i nagrać, ale i takie usługi są dostępne na rynku w formie pakietu (np. w systemtourguide.com)

Porady eksperta i doświadczonych użytkowników systemów tourguide
1. Nie włączaj drugiego nadajnika na tym samym kanale co pierwszy. Pojawią się zakłócenia lub brak transmisji. Większość systemów 1-kierunkowych ma możliwość nadawania tylko z 1 nadajnika na 1 kanale.
2. Korzystaj ze sprzętu z referencjami, unikaj mało znanych marek. Jeśli jakiś model, sprzęt jest używany przez wiele firm, w tym duże– najprawdopodobniej jest tak dlatego, że jest dobry.
3. Używaj markowych baterii lub akumulatorków, najlepiej z serii przemysłowych. Nie kupuj najtańszych na allegro.
4. Miej zawsze o 1 więcej nadajnik na grupę. Jeśli podczas wyjazdu zgubisz lub uszkodzisz jedyny nadajnik – pozostałe kilkadziesiąt odbiorników będzie bezużyteczne.
5. Kup/wypożycz o 1-2 odbiorniki więcej niż potrzebujesz. Rzadko, ale zdarza się, że turysta zgubi odbiornik (często potem się odnajduje).
6. Oznakuj swój sprzęt naklejką z logiem i stroną www.
7. Korzystanie ze słuchawek jednorazowych usprawnia kwestie organizacyjne – nie musisz korzystać z płynów dezynfekcyjnych po każdej wycieczce, a także – co niestety się zdarza – rozplątywać poplątanych kabli słuchawek wielorazowych.
8. Niektórzy operatorzy wybór słuchawki pozostawiają klientowi – bezpłatna wielorazowa lub jednorazówka za niewielką opłatą.
9. Dobry sprzęt jest wytrzymały – czasem po prostu nie ma czasu na układanie odbiorników w torbie. Sprawdzając referencje modelu pytaj także o wytrzymałość obudowy.
10. Kupuj u autoryzowanych dealerów z odpowiednią gwarancją i serwisem w Polsce. Sprzęt powinien mieć certyfikat CE, określony kraj pochodzenia, dostępną specyfikację techniczną, markę producenta widoczną na obudowie.
11. Zanim kupisz – wypożycz, sprawdzisz dany model.
12. Po sezonie warto wymienić zabrudzone smycze na nowe.
13. Masz dużą firmę, dużo grup, destynacji? Używaj jednorazowych baterii i słuchawek. Ułatwisz pracę pilotom i sobie.
14. Masz jeszcze większą firmę? Wydzierżaw sprzęt długoterminowo.
15. Ubezpiecz swój sprzęt, to wcale nie musi być drogie.

Nie tylko do oprowadzania wycieczek

Dobre biura podróży zdążyły już przyzwyczaić swoich klientów do oprowadzania wycieczek z wykorzystaniem systemu tourguide. Po tego typu sprzęt sięgają nie tylko wielcy operatorzy, ale także średnie i małe firmy, a nawet indywidualni przewodnicy.

System tourguide – system złożony z nadajnika z mikrofonem i odbiorników ze słuchawkami. Przewodnik mówi do mikrofonu, dzięki czemu jest doskonale słyszany przez członków wycieczki wyposażonych w odbiorniki. Zasięg nadajnika to zwykle 75-150 metrów. System działa na baterie lub akumulatorki. Większość systemów tourguide zapewnia łączność jedno-kierunkową, istnieją też jednak systemy dwu-kierunkowe, pełnodupleksowe (full-duplex).

Wykorzystanie zestawu tourguide ułatwia pracę przewodnika i pilota, a grupie daje komfort zwiedzania i uzasadnione poczucie bezpieczeństwa. Zwiedzanie zarówno w zgiełku, tłoku i hałasie i jak i w miejscu wymagającym ciszy (np. kościół) nie jest już problemem, gdyż nawet cichy szept przewodnika będzie doskonale słyszany w słuchawkach turystów.

Nie wszyscy jeszcze jednak wiedzą, że systemy tourguide to także systemy do tłumaczeń symultanicznych, w tym także systemy do coraz częściej spotykanych tłumaczeń mobilnych – takich, gdzie prelegent jednocześnie opowiada i pokazuje – np. nową fabrykę, miasto, targi, cały czas przemieszczając się wraz z odbiorcami.

Co istotne dla użytkowników systemu tourguide jako mobilnego zestawu do tłumaczeń – nie muszą oni korzystać z pomocy techników, czy też zgłębiać opasłych instrukcji obsługi. Zarówno nadajniki jak i nadajniki są intuicyjne, wręcz banalne w obsłudze i nawet osoby mające problem np. ze nauczeniem się obsługi własnego smartfona – w przypadku sprzętu tourguide – nie mają najmniejszych problemów.

Przedsiębiorstwa, zwłaszcza produkcyjne bardzo często wykorzystują system tourguide do oprowadzania po linii produkcyjnej. Wycieczki takie często są tłumaczone na więcej niż 1 język, co nie byłoby możliwe bez wykorzystania systemu, zwłaszcza że w zakładach produkcyjnych przeważnie panuje duży hałas. W takich warunkach system tourguide przydaje się nie tylko do oprowadzania i tłumaczenia, ale i do prowadzenia szkoleń lub tzw. wizyt studyjnych.

Niektóre modele systemów tour-guide można rozbudować do stacjonarnych zestawów do obsługi dużych tłumaczeń symultanicznych podczas konferencji.

Jakby tego było mało – te same systemy tourguide są podstawą przeprowadzenia profesjonalnej audiodeskrypcji dla osób niewidomych lub niedowidzących podczas spektakli, seansów filmowych czy wydarzeń sportowych.

Gdzie znajdują zastosowanie systemy tourguide:

 • w turystyce, muzeach
 • w tłumaczeniach
 • w szkoleniach, warsztatach, seminariach, wizytach studyjnych
 • w przemyśle – zwiedzanie, szkolenia, konferencje
 • w eventach, targach, spotkaniach biznesowych
 • w audiodeskrypcji
 • w sporcie (komunikacja trenera z uczniem)

Jednym z czołowych producentów systemów bezprzewodowej transmisji audio – systemów tourguide jest tajwańska firma Okayo Electronics. Przez ponad 15 lat istnienia Okayo zdobyło sobie sławę producenta najbardziej niezawodnych urządzeń. Każdy model systemu tourguide Okayo jest starannie sprofilowany pod inną grupę odbiorców.

Oficjalnym przedstawicielem Okayo jest firma MEXPO (systemtourguide.com), która od ponad 10 lat sprzedaje systemy tourguide i audioguide w Europie.

Napisz do nas