8 stycznia 2018 n3w.mod3l

Poradnik dla planujących zakup lub wynajem

1. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytania jak będę używał systemu tzn.

a. Czy moje wycieczki są krótkie czy długie – 1-2 dniowe city breaki czy 7-14 dniowe objazdówki?
b. Czy wycieczki są autokarowe czy lotnicze, czy też może grupa zabiera sprzęt z mojego biura i idzie z nim na miasto
c. Czy moja oferta to wycieczki po Europie, czy także na inne kontynenty?

Ad a) ma wpływ na wybór zasilania – albo baterie jednorazowe albo akumulatorki i ładowarka. Ładowarka jest cięższa niż zwykła walizka na sprzęt, także nie każdy pilot chce brać ładowarkę na 10 dniowy wyjazd lotniczy, za to przy objazdówkach autokarowych ładowarka może leżeć cały czas w autokarze.

Przy krótkich – 1-2-3 dniowych wycieczkach wystarczy system zasilany 1 baterią z czasem pracy do 20h. Będzie za to lżejszy w transporcie.

Ad b) autokarowe – jw. – często klienci kupują ładowarki gdyż zabranie cięższej walizki nie stanowi problemu.
Lotnicze – przy 7-10-14 dniowych lotniczych biura podróży raczej nie stosują ładowarek i akumulatorków, a baterie jednorazowe i model zasilany 2 sztukami baterii AA, który starcza nawet na 30h pracy.

Wypożyczenie do oprowadzania na mieście – sprzęt może na stałe leżeć w ładowarce, z której wydawany jest grupie.

Ad c) Jeśli chcemy wykorzystać ten sam model sprzętu w Europie, Azji i np. Ameryce, to powinniśmy rozważyć zakup systemu działającego w uniwersalnej częstotliwości, dozwolonej w większości krajów na świecie, tj. 2,4 GHz. Ewentualnie można pytać o system posiadający możliwość pracy w 2 lub 3 częstotliwościach. Częstotliwość dozwolona bezlicencyjnie w Europie to 863-865 MHz. Ta sama częstotliwość bywa wykorzystywana w Afryce północnej oraz na Bliskim Wschodzie, tudzież w krajach, które nie posiadają ścisłych uregulować w tym zakresie.

2. System tourguide dla turystykidefinicje i podstawowe składowe:
a. Definicja – system tourguide to zestaw złożony z nadajnika z mikrofonem i odbiorników ze słuchawkami. Przewodnik korzystając z nadajnika oprowadza grupę, której każdy uczestnik ma swój odbiornik. Komunikacja odbywa się tylko w 1 kierunku, tj. z nadajnika na dowolną ilość odbiorników. Istnieją także systemy 2-kierunkowe, ale w oprowadzaniu turystycznym nie cieszą się dużą popularnością.
b. Kanały – systemy tourguide zwykle posiadają ich min. 16. Kanały to zaprogramowane przez producenta na stałe częstotliwości transmisji. W przypadku ewentualnych zakłóceń na 1 kanale grupa może przejść na inny kanał. Dzięki temu np. w 1 obiekcie lub nawet pomieszczeniu może pracować kilku przewodników z kilkoma (lub nawet kilkudziesięciu) grupami – każda na innym kanale. Różni producenci ustawiają swoje kanały na różnych częstotliwościach. Dzięki kanałom możliwe jest także np. prowadzenie tłumaczeń symultanicznych.
c. Ładowarka – urządzenie służące do ładowania baterii (akumulatorki AA lub baterie litowo-jonowe) w odbiornikach i nadajnikach. Ponieważ odbiorniki i nadajniki wyposażone są w specjalne styki ładowanie odbywa się poprzez umieszczenie urządzenia w kieszeni (slocie) ładowarki. Ładowarka ma zazwyczaj postać walizki.
d. Mikrofon – mikrofon podłączamy do nadajnika przewodnika/pilota. Dobre systemy posiadają uniwersalne gniazda mikrofonów i słuchawek typu jack 3,5 mm. Istnieją różne typy mikrofonów – zaklapowe (na klamerce), które można przypiąć do krawata lub kołnierzyka, elastyczne – naszyjne lub naręczne, lecz najlepsze dla przewodników są profesjonalne przewodnickie mikrofony zagłowne o ograniczonym zasięgu tzw. zbierania. Mikrofon taki „usłyszy” tylko to co mówi przewodnik (nawet szeptem), ale już nie odgłosy tego co dzieje się naokoło niego.
e. Słuchawki – słuchawki podłączane są do odbiorników turystów. Słuchawki do turystyki to prawie zawsze słuchawki na 1 ucho. Dla celów bezpieczeństwa, choć także i pewnej wygody, drugie ucho powinno być wolne. Rozróżniamy słuchawki wielokrotnego i jednorazowego użytku. Te pierwsze powinny być słuchawkami bezinwazyjnymi (nie wchodzącymi do ucha) celem zapewnienia minimum higieny. 100% higieny zapewnią jednak tylko słuchawki jednorazowe.

3. Magia terminu „cyfrowe”
Przyzwyczailiśmy nie zawsze słusznie uważać, że wszystko co cyfrowe jest lepsze. Cyfrowy telewizor czy aparat są lepsze od analogowych itp.
W technologii tourguidów zastosowanie cyfrowej modulacji transmisji ma przełożenie na pewne cechy konkretnych modeli sprzętu, ale przydatność tych cech jest zależna od funkcji jaką mają pełnić tourguidy, które używane są przecież nie tylko w turystyce.

Przede wszystkim jednak nie ma różnicy w jakości transmisji głosu pomiędzy systemami tourguide tzw. cyfrowymi i pozostałymi.

Systemy cyfrowe mają zwykle sporo krótszy zasięg (30-40 metrów w linii wzroku) i większe zapotrzebowanie na energię (krótszy czas pracy na baterii).

Zwykle jednak w modelu cyfrowym możemy za to dysponować większą ilością kanałów, co ma znaczenie np. przy wyposażaniu w system tourguide dużego muzeum, gdzie w 1 miejscu może pracować nawet 50 i więcej przewodników jednocześnie.

4. Nie bać się tourguidów
Jeśli ktoś potrafi obsłużyć telefon to na pewno potrafi obsłużyć odbiornik tourguide. Praktycznie obsługa ogranicza się do włączenia, regulacji głośności, ewentualnie zmiany kanału lub wyłączenia, choć większość modeli wyłącza się autoamtycznie przy braku transmisji z nadajnika.

5. Komfort i bezpieczeństwo
O ile jeszcze 5 lat temu systemy tourguide w polskich biurach podróży były pewnym luksusem, dzisiaj stają się standardem, którego turyści oczekują.
Oprócz tego są także sporą oszczędnością dla biur podróży, gdyż wypożyczenie sprzętu w Paryżu czy Rzymie może być drogie. Tymczasem w wielu muzeach korzystanie z tourguidów jest obowiązkowe, a ostatnio niektóre miasta w Europie (np. w Chorwacji) wprowadzają obowiązek zwiedzania grupowego z systemem tourguide. To dość zrozumiałe – ze względów ekologicznych. Turyści jadą na wycieczkę aby wypocząć, tymczasem hałas jaki powoduje choćby 1 donośnie mówiący przewodnik w wąskiej uliczce, często jeszcze używający tzw. „krzykaczki”, czyli wzmacniacza głosu bywa nie do zniesienia. W popularnych turystycznie miejscach spotykają się często nie 2 lecz nawet więcej wycieczek więc nietrudno sobie wyobrazić co może się tam dziać… System tourguide pozwala uniknąć hałasu, chaosu i wprowadza porządek. Zwiedzanie staje się dyskretne nawet w kościele czy innym miejscu kultu lub powagi.
Korzystanie z systemu tourguide jest nie tylko z oczywistych względów wygodne zarówno dla przewodnika i turysty, ale także bezpieczne. Często lider grupy ma do przekazania istotną wiadomość organizacyjną i ważne jest aby każdy ją dobrze usłyszał. Gdy grupa rozciągnie się na kilkadziesiąt metrów – także nie ma powodów do obaw. Nie tylko wszyscy usłyszą co przewodnik ma do opowiedzenia, ale i nie zgubią się – dopóki jest zasięg transmisji, a przewodnik opowiadając sygnalizuje gdzie stoi – można czuć się bezpiecznie.

6. Zakup czy wynajem
Choć systemy tourguide znacznie staniały odkąd pojawiły się na polskim rynku, to jednak należy się liczyć z wydatkiem na poziomie 8-10 tys. Zł. Netto za zestaw dla 50 –cio osobowej grupy.
Niektóre mniejsze biura podróży mają obawy czy zakupiony sprzęt będzie w 100% wykorzystany w kolejnym sezonie. Być może warto rozważyć wtedy dzierżawę sprzętu, która w kilku przypadkach może być korzystniejsza.
Zwłaszcza najem długoterminowy, gdzie koszt 1 odbiornika może wynieść tylko 60-70 groszy na dzień.
W przypadku wypożyczeń jednorazowych duża wypożyczalnia (np. tourguidewynajem.pl lub luka-tour.pl) dostarczy i odbierze sprzęt ze wskazanego miejsca w Polsce.

7. Systemy typu 2 w 1
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy typu 2 w 1, tzn. takie systemy tourguide gdzie przewodnik może w odpowiednim momencie wesprzeć się nagraną wcześniej audycją. Co więcej system 2w1 może być wykorzystywany przez osobę zastępującą przewodnika, która w odpowiednim momencie zdalnie uruchomi wycieczce odpowiednie audycje (przygotowane wcześniej przez doświadczonego przewodnika).

Jakby tego było mało najnowocześniejsze systemy 2w1 takie jak np. Okayo OmniGuide posiadają możliwość oprowadzania grup składających się z osób mówiących w różnych językach. Ma to znaczenie zwłaszcza przy obsłudze atrakcji turystycznych odwiedzanych przez grupy z różnych krajów, w autobusach typu hop-on-hop-off, popularnych meleksach turystycznych lub zwiedzaniu na statku lub łodzi. Osoba oprowadzająca grupę w odpowiednim momencie zdalnie wyzwala audycję, którą każdy członek wycieczki usłyszy w wybranym uprzednio swoim ojczystym języku. Oczywiście audycje w różnych językach należy przedtem napisać, przetłumaczyć i nagrać, ale i takie usługi są dostępne na rynku w formie pakietu (np. w systemtourguide.com)

Porady eksperta i doświadczonych użytkowników systemów tourguide
1. Nie włączaj drugiego nadajnika na tym samym kanale co pierwszy. Pojawią się zakłócenia lub brak transmisji. Większość systemów 1-kierunkowych ma możliwość nadawania tylko z 1 nadajnika na 1 kanale.
2. Korzystaj ze sprzętu z referencjami, unikaj mało znanych marek. Jeśli jakiś model, sprzęt jest używany przez wiele firm, w tym duże– najprawdopodobniej jest tak dlatego, że jest dobry.
3. Używaj markowych baterii lub akumulatorków, najlepiej z serii przemysłowych. Nie kupuj najtańszych na allegro.
4. Miej zawsze o 1 więcej nadajnik na grupę. Jeśli podczas wyjazdu zgubisz lub uszkodzisz jedyny nadajnik – pozostałe kilkadziesiąt odbiorników będzie bezużyteczne.
5. Kup/wypożycz o 1-2 odbiorniki więcej niż potrzebujesz. Rzadko, ale zdarza się, że turysta zgubi odbiornik (często potem się odnajduje).
6. Oznakuj swój sprzęt naklejką z logiem i stroną www.
7. Korzystanie ze słuchawek jednorazowych usprawnia kwestie organizacyjne – nie musisz korzystać z płynów dezynfekcyjnych po każdej wycieczce, a także – co niestety się zdarza – rozplątywać poplątanych kabli słuchawek wielorazowych.
8. Niektórzy operatorzy wybór słuchawki pozostawiają klientowi – bezpłatna wielorazowa lub jednorazówka za niewielką opłatą.
9. Dobry sprzęt jest wytrzymały – czasem po prostu nie ma czasu na układanie odbiorników w torbie. Sprawdzając referencje modelu pytaj także o wytrzymałość obudowy.
10. Kupuj u autoryzowanych dealerów z odpowiednią gwarancją i serwisem w Polsce. Sprzęt powinien mieć certyfikat CE, określony kraj pochodzenia, dostępną specyfikację techniczną, markę producenta widoczną na obudowie.
11. Zanim kupisz – wypożycz, sprawdzisz dany model.
12. Po sezonie warto wymienić zabrudzone smycze na nowe.
13. Masz dużą firmę, dużo grup, destynacji? Używaj jednorazowych baterii i słuchawek. Ułatwisz pracę pilotom i sobie.
14. Masz jeszcze większą firmę? Wydzierżaw sprzęt długoterminowo.
15. Ubezpiecz swój sprzęt, to wcale nie musi być drogie.

Napisz do nas