2018 n3w.mod3l

Poradnik dla planujących zakup lub wynajem

1. Gdzie, na ile i jak?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytania jak będzie używany system tzn.:

 • Czy moje wycieczki są krótkie czy długie – 1-2 dniowe city breaki czy 7-14 dniowe objazdówki?
 • Czy wycieczki są autokarowe czy lotnicze, czy też może grupa zabiera sprzęt z mojego biura i idzie z nim na miasto?
 • Czy moja oferta to wycieczki po Europie, czy także na inne kontynenty?

Zakładana długość wycieczki ma wpływ na wybór zasilania – baterie jednorazowe lub akumulatorki i ładowarka. Ładowarka jest cięższa niż zwykła walizka na sprzęt, także nie każdy pilot chce brać ładowarkę na 10 dniowy wyjazd lotniczy, za to przy objazdówkach autokarowych ładowarka może leżeć cały czas w autokarze i jej transport nie sprawi większego kłopotu. Przy krótkich, kilkudniowych wycieczkach wystarczy system zasilany 1 baterią i czasem pracy do 20h. Będzie wygodniejszy i łatwiejszy w przenoszeniu.

Wycieczki autokarowe dają dużą swobodę przy wyborze ładowarki gdyż zabranie cięższej walizki nie stanowi problemu. Lotnicze – przy 7-10-14 dniowych lotniczych biura podróży raczej nie stosują ładowarek i akumulatorków, a baterie jednorazowe i model zasilany 2 sztukami baterii AA, który starcza nawet na 30h pracy. Wypożyczenie do oprowadzania na mieście – sprzęt może na stałe leżeć w ładowarce, z której wydawany jest grupie.

Jeśli chcemy wykorzystać ten sam model sprzętu w Europie, Azji i np. Ameryce, to powinniśmy rozważyć zakup systemu działającego w uniwersalnej częstotliwości, dozwolonej w większości krajów na świecie, tj. 2,4 GHz. Częstotliwość dozwolona bezlicencyjnie w Europie to 863-865 MHz. Ta sama częstotliwość bywa wykorzystywana w Afryce północnej oraz na Bliskim Wschodzie, tudzież w krajach, które nie posiadają ścisłych uregulowań w tym zakresie.

2. System tourguide dla turystykipodstawowe składowe:
System tourguide to zestaw złożony z nadajnika z mikrofonem i odbiorników ze słuchawkami. Przewodnik korzystając z nadajnika oprowadza grupę, której każdy uczestnik ma swój odbiornik. Komunikacja odbywa się tylko w 1 kierunku, tj. z nadajnika na dowolną ilość odbiorników. Istnieją także systemy 2-kierunkowe, ale w oprowadzaniu turystycznym nie cieszą się dużą popularnością.

Kanały – systemy tourguide zwykle posiadają ich min. 16. Kanały to zaprogramowane przez producenta na stałe częstotliwości transmisji. W przypadku ewentualnych zakłóceń na 1 kanale grupa może przejść na inny kanał. Dzięki temu np. w 1 obiekcie lub nawet pomieszczeniu może pracować kilku przewodników z kilkoma (lub nawet kilkudziesięciu) grupami – każda na innym kanale. Różni producenci ustawiają swoje kanały na różnych częstotliwościach. Dzięki kanałom możliwe jest także np. prowadzenie tłumaczeń symultanicznych.

Ładowarka – urządzenie służące do ładowania baterii (akumulatorki AA lub baterie litowo-jonowe) w odbiornikach i nadajnikach. Ponieważ odbiorniki i nadajniki wyposażone są w specjalne styki ładowanie odbywa się poprzez umieszczenie urządzenia w kieszeni (slocie) ładowarki.

Mikrofon – mikrofon podłączamy do nadajnika przewodnika/pilota. Dobre systemy posiadają uniwersalne gniazda mikrofonów i słuchawek typu jack 3,5 mm. Istnieją różne typy mikrofonów – zaklapowe (na klamerce), które można przypiąć do krawata lub kołnierzyka, elastyczne – naszyjne lub naręczne, lecz najlepsze dla przewodników są profesjonalne przewodnickie mikrofony zagłowne o ograniczonym zasięgu tzw. zbierania. Mikrofon taki „usłyszy” tylko to co mówi przewodnik (nawet szeptem), ale już nie odgłosy tego co dzieje się naokoło niego.

Słuchawki – słuchawki podłączane są do odbiorników turystów. Słuchawki do turystyki to prawie zawsze słuchawki na 1 ucho. Dla celów bezpieczeństwa, choć także i pewnej wygody, drugie ucho powinno być wolne. Rozróżniamy słuchawki wielokrotnego i jednorazowego użytku. Te pierwsze powinny być słuchawkami bezinwazyjnymi (nie wchodzącymi do ucha) celem zapewnienia minimum higieny. 100% higieny zapewnią jednak tylko słuchawki jednorazowe.

Akcesoria higieniczne – z uwagi na częstą styczność urządzeń i akcesoriów tourguide z wieloma użytkownikami warto jest zwrócić uwagę na kwestie higieny i utrzymania ich w czystości. Bogata oferta pozwala na wybór pomiędzy płynami i chusteczkami do dezynfekcji, a nakładkami higienicznymi.

3. Cyfrowe czy analogowe?
Przede wszystkim nie ma różnicy w jakości transmisji głosu pomiędzy analogowymi, a cyfrowymi modelami.

Systemy cyfrowe mają zwykle krótszy zasięg (30-40 metrów w linii wzroku) i większe zapotrzebowanie na energię (krótszy czas pracy na baterii). Zwykle jednak w modelu cyfrowym możemy za to dysponować większą ilością kanałów, co ma znaczenie np. przy wyposażaniu w system tourguide dużego muzeum, gdzie w 1 miejscu może pracować nawet 50 i więcej przewodników jednocześnie. Dodatkowo modele cyfrowe wyposażone są często w szereg nowoczesnych funkcji jak np. zdalna zmiana kanału w odbiornikach.

Część analogowych systemów nie jest już produkowana, co za tym idzie ich ceny rosną, a części zamienne są coraz trudniejsze do zdobycia.

4. Nie bój się tourguide’ów
Odbiorniki tourguide często nastawione są na łatwość obsługi tak, aby turysta nie musiał zaprzątać sobie nim głowy i mógł w całości oddać się urokom zwiedzania i oprowadzania przez przewodnika. Zatem jeśli ktoś potrafi obsłużyć telefon to na pewno potrafi obsłużyć odbiornik tourguide. Obsługa ogranicza się do włączenia, regulacji głośności, ewentualnie zmiany kanału lub wyłączenia, choć teraz większość modeli nawet wyłącza się automatycznie przy braku transmisji z nadajnika.

5. Komfort i bezpieczeństwo
Systemy tourguide w polskich biurach stają się już standardem. Są także sporą oszczędnością, gdyż wypożyczenie sprzętu w Paryżu czy Rzymie może być drogie. Tymczasem w wielu muzeach korzystanie z tourguidów jest obowiązkowe, a ostatnio niektóre miasta w Europie (np. w Chorwacji) wprowadzają obowiązek zwiedzania grupowego z systemem tourguide. To dość zrozumiałe – ze względów ekologicznych. Turyści jadą na wycieczkę aby wypocząć, tymczasem hałas jaki powoduje choćby 1 donośnie mówiący przewodnik w wąskiej uliczce, często jeszcze używający tzw. „krzykaczki”, czyli wzmacniacza głosu bywa nie do zniesienia. W popularnych turystycznie miejscach spotykają się często nie 2 lecz nawet więcej wycieczek więc nietrudno sobie wyobrazić co może się tam dziać… System tourguide pozwala uniknąć hałasu, chaosu i wprowadza porządek. Zwiedzanie staje się dyskretne nawet w kościele czy innym miejscu kultu lub powagi.
Korzystanie z systemu tourguide jest nie tylko z oczywistych względów wygodne zarówno dla przewodnika i turysty, ale także bezpieczne. Często lider grupy ma do przekazania istotną wiadomość organizacyjną i ważne jest aby każdy ją dobrze usłyszał. Gdy grupa rozciągnie się na kilkadziesiąt metrów – także nie ma powodów do obaw. Nie tylko wszyscy usłyszą co przewodnik ma do opowiedzenia, ale i nie zgubią się, a przewodnik opowiadając sygnalizuje gdzie stoi, więc z systemem tourguide można czuć się także bezpiecznie.

6. Zakup czy wynajem
Choć systemy tourguide znacznie staniały odkąd pojawiły się na polskim rynku, to jednak należy się liczyć z wydatkiem na poziomie min. 9-11 tys. zł. netto za zestaw dla 50 –cio osobowej grupy. Niektóre mniejsze biura podróży mają obawy czy zakupiony sprzęt będzie w 100% wykorzystany w kolejnym sezonie. Być może warto rozważyć wtedy dzierżawę sprzętu, która w przypadkach okazjonalnego, nieregularnego używania może okazać się korzystniejsza finansowo.
W przypadku wypożyczeń jednorazowych duża wypożyczalnia np. tourguidewynajem.pl dostarczy i odbierze sprzęt ze wskazanego miejsca w Polsce.

7. Systemy typu 2 w 1
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy typu 2 w 1, tzn. takie systemy tourguide gdzie przewodnik może w odpowiednim momencie wesprzeć się nagraną wcześniej audycją. Co więcej system 2w1 może być wykorzystywany przez osobę zastępującą przewodnika, która w odpowiednim momencie zdalnie uruchomi wycieczce odpowiednie audycje (przygotowane wcześniej przez doświadczonego przewodnika).

Systemy 2w1 takie jak np. Okayo OmniGuide posiadają możliwość oprowadzania grup składających się z osób mówiących w różnych językach. Ma to znaczenie zwłaszcza przy obsłudze atrakcji turystycznych odwiedzanych przez grupy z różnych krajów, w autobusach typu hop-on-hop-off, popularnych meleksach turystycznych lub zwiedzaniu na statku lub łodzi. Osoba oprowadzająca grupę w odpowiednim momencie zdalnie wyzwala audycję, którą każdy członek wycieczki usłyszy w wybranym uprzednio swoim ojczystym języku. Oczywiście audycje w różnych językach należy przedtem napisać, przetłumaczyć i nagrać, ale i takie usługi są dostępne na rynku w formie pakietu (np. w systemtourguide.com)

8. Postaw na nowe rozwiązania i ułatw sobie życie z turystami

Producenci wprowadzają coraz więcej udogodnień dla przewodnika, aby oprowadzanie grupy odbywało się sprawnie i nie było przerywane problemami technicznymi.

Najnowocześniejsze systemy tourguide mają szereg funkcji, które mogą w znaczny sposób ułatwić i usprawnić każdą wycieczkę czy oprowadzanie. Nowe tourguide’y takie jak np. Okayo OTG-102 można już obsługiwać z poziomu smartfona, połączonego z nadajnikiem za pomocą Bluetooth. Dedykowana aplikacja pozwala m.in. na dodawanie i edytowanie informacji o użytkowniku każdego odbiornika, na prywatną rozmowę z konkretnym odbiornikiem, dostęp do statusu baterii każdego z odbiorników czy ustawiania alarmu.

Dzięki nowym rozwiązaniom oprowadzanie grupy to nie tylko opowiadanie o zwiedzanych obiektach, ale także jej organizacja.

Porady eksperta i doświadczonych użytkowników systemów tourguide

 1. Nie włączaj drugiego nadajnika na tym samym kanale co pierwszy. Pojawią się zakłócenia lub brak transmisji. Większość systemów 1-kierunkowych ma możliwość nadawania tylko z 1 nadajnika na 1 kanale.
 2. Korzystaj ze sprzętu z referencjami, unikaj mało znanych marek. Jeśli jakiś model, sprzęt jest używany przez wiele firm, najprawdopodobniej jest tak dlatego, że jest dobry.
 3. Używaj markowych baterii lub akumulatorków, najlepiej z serii przemysłowych. Nie kupuj najtańszych na Allegro.
 4. Miej zawsze o 1 więcej nadajnik na grupę. Jeśli podczas wyjazdu zgubisz lub uszkodzisz jedyny nadajnik – pozostałe kilkadziesiąt odbiorników będzie bezużyteczne.
 5. Kup/wypożycz o 1-2 odbiorniki więcej niż potrzebujesz. Rzadko, ale zdarza się, że turysta zgubi odbiornik (często potem się odnajduje).
 6. Oznakuj swój sprzęt naklejką z logiem i stroną www.
 7. Korzystanie ze słuchawek jednorazowych usprawnia kwestie organizacyjne – nie musisz korzystać z płynów dezynfekcyjnych po każdej wycieczce, a także – co niestety się zdarza – rozplątywać poplątanych kabli słuchawek wielorazowych.
 8. Niektórzy operatorzy wybór słuchawki pozostawiają klientowi – bezpłatna wielorazowa lub jednorazówka za niewielką opłatą.
 9. Dobry sprzęt jest wytrzymały – czasem po prostu nie ma czasu na układanie odbiorników w torbie. Sprawdzając referencje modelu pytaj także o wytrzymałość obudowy.
 10. Kupuj u autoryzowanych dealerów z odpowiednią gwarancją i serwisem w Polsce. Sprzęt powinien mieć certyfikat CE, określony kraj pochodzenia, dostępną specyfikację techniczną, markę producenta widoczną na obudowie.
 11. Zanim kupisz – wypożycz, sprawdzisz dany model.
 12. Po sezonie warto wymienić zabrudzone smycze na nowe.
 13. Masz dużą firmę, dużo grup, destynacji? Używaj jednorazowych baterii i słuchawek. Ułatwisz pracę pilotom i sobie.
 14. Masz jeszcze większą firmę? Wydzierżaw sprzęt długoterminowo.
 15. Ubezpiecz swój sprzęt, to wcale nie musi być drogie.

Napisz do nas