2022 Magdalena

Pełnodupleksowa łączność radiowa w budownictwie.

Komunikacja między pracownikami na placu budowy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i umożliwia terminową realizację projektów. Załogi koordynują projekty na miejscu, podczas gdy pracownicy transportują różnego rodzaju materiały, używając ciężkich maszyn lub sprzętu operacyjnego -od podstawowych narzędzi stolarskich, takich jak piły i młoty, po ciężkie dźwigi, betoniarki i wywrotki. Pomyłki i błędy wynikające z braku komunikacji mogą dużo kosztować.

Place budowy na całym świecie mają jedną wspólną cechę. Wszystkie poprawiają produktywność i bezpieczeństwo w miejscu pracy za pomocą dwukierunkowych radiotelefonów. Bez względu na to, czy jesteś podwykonawcą, czy generalnym wykonawcą na dużą skalę, jasna i czysta komunikacja ma kluczowe znaczenie dla przebiegu prac.

Jednakże w wielu przypadkach potrzeby komunikacyjne mogą być lepiej zaspokajane przez pełnodupleksowe systemy interkomowe. Interkomy działają inaczej, niż pozostałe systemy radiowe, ponieważ zapewniają komunikację w pełnym dupleksie (rozmowa konferencyjna), a nie jak to jest w przypadku krótkofalówek – w trybie pół-dupleksowym. Możliwość jednoczesnego mówienia oraz słuchania różni się od możliwości tylko mówienia lub słuchania w danym momencie. W niektórych przypadkach posiadanie kanału w trybie pełnego dupleksu może znacząco wpłynąć na poziom komunikacji i zrozumienia w zespole.

Oto 5 korzyści płynących z wdrożenia systemu interkomowego w celu poprawy komunikacji i bezpieczeństwa na placu budowy:

Komunikacja hands-free

Dzięki bezprzewodowym interkomom ekipy budowlane mogą być w stałym kontakcie ze sobą bez trzymania urządzeń w dłoniach w trakcie pracy. Interkomy oferują komunikację dwukierunkową typu “hands-free”, co oznacza, że pracownik ma podpięty niewielki terminal do paska i każdej chwili może coś powiedzieć do reszty załogi lub usłyszeć ważne polecenia poprzez zestaw słuchawkowo-mikrofonowy (headset). Komunikacja dwukierunkowa zwiększa wydajność, poprawia bezpieczeństwo w miejscu pracy, zmniejsza dezorganizację oraz rozproszenie uwagi.

Szyfrowana komunikacja bez licencji

Nieodłączną częścią procesu zakupu zestawu profesjonalnych radiotelefonów dla firm z branży budowlanej jest ich zaprogramowanie. Warto poprosić o taką usługę przed odbiorem zamówienia. W przeciwnym wypadku trzeba będzie przejść przez proces odsyłania sprzętu lub zaprogramowanie krótkofalówek samodzielnie. Niekiedy środowisko pracy wymaga zastosowania systemu cyfrowego. Przykrym scenariuszem okazałaby się czasochłonna pomyłka jaką byłoby kupienie i zaprogramowanie pełnej floty analogowych radiotelefonów dwukierunkowych, tylko po to, aby odesłać ją z powrotem, ponieważ miejsce pracy wymaga jednostek cyfrowych.

Najłatwiejsze rozwiązanie?

Postawienie na system bezprzewodowych, cyfrowych interkomów w bezlicencyjnym paśmie radiowym z funkcją szyfrowania dostępu kanału dla niepożądanych osób.

Wytrzymały

Profesjonalne interkomy posiadają stopień ochrony IP, aby wytrzymać trudne warunki pogodowe i trudne warunki pracy, w tym wystawienie na działanie wilgoci lub zanurzenie w wodzie. Brud, kurz czy piasek nie uszkodzą elektroniki. Będą wystarczająco odporne, aby wytrzymać sporadyczne upuszczenie, uderzenie lub zadrapanie. Wiele modeli jest również dostępnych w standardzie MIL-STD-810 (według standardów wojskowych), dzięki czemu są wystarczająco niezawodne, aby można je było stosować na placach budowy dowolnej wielkości. Charakteryzują się dłuższym czasem pracy niż standardowe walkie-talkie, który przekracza 10 godzin ciągłego działania z opcją szybkiej wymiany akumulatora. Zaprojektowane z myślą o wielogodzinnej pracy na długie zmiany robocze.

Czysty dźwięk

Jasna i niezawodna komunikacja na placu budowy ma kluczowe znaczenie dla wydajności i bezpieczeństwa pracowników. Przy obsługiwanym ciężkim sprzęcie i wielu projektach realizowanych jednocześnie, na placu budowy może być głośno. Interkomy z wbudowaną technologią Super Dynamic Noise Cancellation (Super Dynamiczna Redukcja Hałasu) redukują hałas z otoczenia powyżej 95 dB! Ponadto interkomy w cyfrowych technologiach oferują często lepszą jakość dźwięku niż zwykłe radiotelefony. Zastosowane technologie są odporne na trzaski, czy inne zakłócenia. Wysokiej jakości dźwięk oznacza, że pracownicy słyszą się wyraźniej i unikają nieporozumień, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo i wydajność.

Zestawy przystosowane do każdych warunków:

Producenci bezprzewodowych systemów interkomowych oferują szeroki asortyment akcesoriów. W zależności od tego, czy pracownik korzysta z kasku, maski, kombinezonu, znajduje się w miejscu o dużym natężeniu hałasu, można dopasować pod niego odpowiedni zestaw słuchawkowo-mikrofonowy np. headset zagłowny, nagłowny, mikrofon ze słuchawką na jedno ucho lub mikrofon krtaniowy, który przekazuje dźwięk poprzez drgania skóry w pobliżu krtani. Niewielki interkom może być podpięty do paska lub noszony na ramieniu za pomocą dedykowanej opaski dodatkowo chroniącej urządzenie. Producenci proponują również wiele wersji ładowarek zbiorczych, kejsów i toreb transportowych.

Nie wiesz, od czego zacząć?


Sprawdź bezprzewodowy system interkomowy Maytel Grand Multicom. Ten prosty i przystępny cenowo model skutecznie zapewni bezpieczną i wolną od zakłóceń łączność dla Twoich pracowników i wspomoże rozwój Twojej firmy.

 

Napisz do nas