Systemy interkom – komunikacja bezprzewodowa w pełnym dupleksie

2021 Magdalena

Systemy interkom – komunikacja bezprzewodowa w pełnym dupleksie

Wirus COVID-19 pojawił się nagle. Wymusił na nas zachowanie szczególnej ostrożności oraz zachowanie dystansu w sytuacjach zwykłych i codziennych. Obecnie ludzie pracują nad zmniejszeniem wpływu COVID-19 w swoim środowisku i dostosowania sposobu komunikacji do panujących restrykcji.

Do darmowej, bezlicencyjnej komunikacji na dystans coraz częściej wybierane są systemy dwukierunkowe. Wiele szpitali, zakładów przemysłowych, firm budowlanych, ekip realizatorskich, a nawet branża gastronomiczna wykorzystują dwukierunkowe systemy radiowe jako podstawowy system komunikacji, obok telefonów, czy nawet systemów przywołania. Wykorzystywane krótkofalówki mogą zapewnić podstawowy system komunikacyjny dla zespołu.

Jednakże w wielu przypadkach potrzeby komunikacyjne mogą być lepiej zaspokajane przez pełnodupleksowe systemy interkomowe. Interkomy działają inaczej, niż pozostałe systemy radiowe, ponieważ zapewniają komunikację w pełnym dupleksie, a nie jak, to jest w przypadku krótkofalówek – w trybie pół-dupleksowym. Mówiąc prościej, jest to różnica między możliwością jednoczesnego mówienia oraz słuchania, a możliwością tylko mówienia lub słuchania w danym momencie. W niektórych przypadkach posiadanie kanału w trybie pełnego dupleksu może znacząco wpłynąć na poziom komunikacji i zrozumienia w zespole.

To co wyróżnia najlepsze systemy interkomowe można opisać w trzech punktach:

  •     Brak stacji bazowej
    Najnowsze systemy interkomowe nie wymagają zastosowania dużej i ciężkiej stacji bazowej, którą trzeba podłączyć do stałego zasilania. Każde dowolne urządzenie nadawczo-odbiorcze może zostać skonfigurowane jako jednostka główna lub podrzędna.
  •     Żadnych ograniczeń w liczbie urządzeń na kanał
    Producenci oferują najczęściej gotowe zestawy interkomowe z ograniczoną liczbą urządzeń przypadających na konkretny kanał komunikacyjny. Nie można ich rozbudować, przez co zespół ma z góry narzuconą maksymalną liczbę użytkowników, która często jest niewielka np. 4 do 8 interkomów + 1 stacja bazowa. Warto wybierać systemy, które nie posiadają takich ograniczeń lub maksymalna liczba urządzeń przypadająca na kanał jest znacznie większa. Dla porównania w systemach Axiwi taki limit wynosi aż 250 interkomów na kanał!
  •     Różnorodność
    Systemy interkomowe, które są dostępne na rynku umożliwiają komunikację dwukierunkową w trybie pełnego dupleksu od 2 do 10 użytkowników rozmawiających ze sobą jednocześnie – podczas gdy pozostali (zwykle nieograniczona ilość osób) pozostają na odsłuchu z możliwością dołączenia do pełnego dupleksu na zasadzie wymiany. Pracują na bezlicencyjnych częstotliwościach europejskich lub ogólnoświatowych. Można je ładować zbiorczo lub pojedynczo poprzez Micro USB. Każdy z tych systemów posiada unikalny zestaw wyróżniających go cech dostosowanych pod konkretne wymagania użytkownika.

Ekipy realizujące a/v potrzebują urządzeń o stabilnym łączu, łatwych w transporcie oraz z możliwością podłączenia do innych systemów. Z tego powodu warto przyjrzeć się bezprzewodowemu systemowi interkomowemu FreeCom od Okayo. Dzięki zastosowaniu pasma częstotliwości 863 MHz ~ 865 MHz w cyfrowej modulacji 4GFSK użytkownicy mogą być spokojni o to, że nic nie zakłóci ich transmisji. Urządzenia są lekkie i kompaktowe z dostępnym szerokim wachlarzem kejsów do transportu. FreeCom został wyposażony w dodatkowe gniazdo Aux-in jack 3,5 mm, które umożliwia przesył dodatkowego (zewnętrznego) źródła audio. Strumień może otrzymać priorytet lub nakładać się z sygnałem z mikrofonu. Na pewno warto zwrócić uwagę na zasilanie interkomu. Jest ono tutaj wymienne. Można zastosować dowolne baterie alkaliczne AA lub akumulatory Ni-MH AA, które zapewniają bardzo długi czas pracy urządzenia na jednym komplecie. Z uwagi na szeroki wybór akcesoriów system ten polecany jest zakładom przemysłowym, branży gastronomicznej oraz sportowej.

Systemem, który sprawdzi się zarówno dobrze sędziom sportowym na boisku, jak i pracownikom na hali produkcyjnej jest uznany w całej Europie Axiwi AT-350. Niewielkie i bardzo lekkie urządzenie nadawczo-odbiorcze oferuje użytkownikowi ponad 300 metrów zasięgu w linii wzroku. Dzięki zgodności z normą IP54 AT-350 jest odporne na pył i wodę, które mogą występować zarówno na otwartym terenie, jak i w magazynie. Jakość dźwięku jest na najwyższym poziomie. Idealnie nadaje się również do szkoleń z zachowaniem dystansu, oferując 8 różnych kanałów, które nie zakłócają się wzajemnie.

Dla najbardziej wymagających załóg pracujących w trudnych warunkach, gdzie liczy się duży zasięg, większa liczba użytkowników rozmawiających i wyższy stopień ochrony koreański producent Maytel ma do zaoferowania zaawansowany system dwukierunkowy Grand Multicom 2.4G. Umożliwia on swobodną rozmową w pełnym dupleksie aż 10 użytkownikom jednocześnie. Jego standardowy zasięg w linii wzroku to ponad 500 metrów. Wytrzymała i odporna na wstrząsy obudowa interkomu posiada klasę szczelności IP67. Dostępne są aż 3 różne wersje oprogramowania dla tego systemu, które sprawdzą się, gdy wymagany będzie większy zasięg lub przebicie się z sygnałem przez wiele przeszkód fizycznych. Grand Multicom 2.4G dedykowany jest również firmom i agencjom z branży ochroniarskiej, ponieważ został wyposażony w możliwość szyfrowania dostępu do kanału specjalnym kodem PIN.

Korzyści płynące z zastosowania bezprzewodowych interkomów to szybsze, wyraźniejsze i bardziej naturalne rozmowy, obsługa bez użycia rąk i większa produktywność. Ponadto interkomy w cyfrowych technologiach oferują często lepszą jakość dźwięku, niż radiotelefony. Zastosowane technologie nie są podatne na trzaski, czy inne zakłócenia. Wysokiej jakości dźwięk oznacza, że pracownicy słyszą się wyraźniej i unikają nieporozumień.

Komunikacja zespołowa jest obszarem, który najłatwiej jest zaktualizować i usprawnić za pomocą nowych technologii. Wdrożenie w firmie systemów do komunikacji dwukierunkowej umożliwia zachowanie społecznego dystansu, bezpieczniejszą pracę, łagodzi wyzwania komunikacyjne i co najważniejsze, w wielu przypadkach znacznie poprawia wydajność zespołu.

Napisz do nas