Zwiedzanie z aplikacją na telefon

2018 Magdalena

Zwiedzanie z aplikacją na telefon

Coraz częstsze wykorzystanie technologii mobilnych oferowanych przez nasze telefony doprowadziło w końcu do uregulowania kosztów produkcji aplikacji na akceptowalnym poziomie i sprawiło, że rozwiązania informatyczne dostępne dla turystyki stały się co najmniej konkurencyjne w stosunku do rozwiązań sprzętowych. Na dodatek aplikacje turystyczne służące zwiedzaniu, np. z wykorzystaniem audioprzewodników (audioguide) mają szereg przewag nad analogicznym rozwiązaniem sprzętowym – czyli nad tradycyjnym systemem audioguide.

Aplikacja turystyczna – nie taka straszna, jak ją malują!

Dalej postaram się po krótce omówić niektóre z tych przewag posiłkując się przy niektórych przykładem popularnego audioprzewodnika po Gdańsku – Audio Guide Gdansk, który nawiasem mówiąc dostępny jest zarówno w formie fizycznej jak i pod postacią aplikacji.

Przewaga 1 – funkcje i możliwości

Typowy dobrej jakości system audioguide oferuje zwykle dość podstawowe funkcjonalności takie jak przede wszystkim możliwość odsłuchu audioprzewodnika wg numerów lub wg wyboru z listy, ewentualnie automatyczny start audycji w określonym miejscu. Czasem niektóre modele bywają wyposażone w większy ekran umożliwiający przekazywanie dodatkowych treści multimedialnych, co jednak zwykle wiąże się z koniecznością instalacji określonego środowiska pracy – tj. systemu operacyjnego. Ten z kolei naraża urządzenie na szybkie starzenie się technologiczne – coś czego raczej większość instytucji zamawiających pragnęłaby uniknąć.  Generalnie producenci systemów audioguide o ugruntowanej pozycji i świadomości trendów starają się projektować i produkować sprzęt przede wszystkim stabilny, trwały i technologicznie w miarę możliwości ponadczasowy. To jednak sprawia, że taki sprzęt ze swej natury nie epatuje przesadną ilością multimedialnych i wirtualnych „fajerwerków”, a bywa że klienci takich oczekują.
I tu z pomocą przychodzą wielkie moce ukryte w naszych urządzeniach mobilnych. W przypadku aplikacji audioguide na telefon w zasadzie jedynym ograniczeniem może być… bateria lub pamięć telefonu.  Zwiedzanie może zatem wiązać się nie tylko z odsłuchem audioprzewodnika, ale z przekazywaniem treści wideo, zdjęć oraz interakcją, czyli np. konkursami czy quizami dla użytkownika. Można także korzystając z odbiornika GPS, który jest obecny w praktycznie każdym telefonie poprowadzić turystę od atrakcji do atrakcji wybraną lub najkrótszą trasą.
Aplikację można, a nawet trzeba aktualizować, tak aby dobrze pracowała na kolejnych edycjach systemów operacyjnych. Kolejne funkcjonalności (moduły) można dodawać przy okazji aktualizacji lub np. sezonowo zmieniać konkursy.
Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy turyści jednakowo lubią korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Dlatego mimo, że od bieżącego roku w ofercie Audio Guide Gdansk jest dostępna aplikacja to jednak nadal do dyspozycji turystów są tradycyjne, proste w obsłudze i niezawodne audioprzewodniki Okayo.

Przewaga 2 – logistyka

W skrócie rzecz ujmując aplikacji nie trzeba zwracać. Natomiast w przypadku wypożyczenia urządzenia – czy to w mieście, czy w muzeum – zawsze użytkownik zobligowany jest odstawić je w określone miejsce i często także w określonym czasie. Dodatkowo właściciel urządzeń musi przygotować je do kolejnego wypożyczenia – być może przenieść w inne miejsce (np. do punktu Informacji Turystycznej lub do recepcji), naładować baterie, przygotować słuchawki, poddać naprawie czy konserwacji. Na dodatek może przyjść taki moment, na przykład w szczycie sezonu, że najzwyczajniej w świecie zabraknie urządzenia dla kolejnego turysty… W przypadku aplikacji audioguide żaden z powyższych problemów nie występuje. Dlatego też zwiedzanie miasta jest o wiele wygodniejsze z pomocą aplikacji. Zwiedzanie nie małego Gdańska możemy rozłożyć na więcej niż 1 dzień, bo nikt i nic nie goni nas do zwrotu audioprzewodnika.

Przewaga 3 –  dzielenie się wrażeniami

Wiemy jak bardzo skuteczna jest reklama szeptana, czyli w tym przypadku dzielenie się wrażeniami z wycieczki. Aplikacja może ułatwić to zadanie użytkownikom poprzez integrację z mediami społecznościowymi tj. facebook czy twitter.

Przewaga 4 – łatwe zarządzanie kontentem – w tym online

W przypadku tradycyjnego systemu audioguide aktualizacja wgranych treści to proces wiążący się z koniecznością fizycznego zebrania wszystkich urządzeń i wgrania zebranego wcześniej kontentu lub jego aktualizacji. W przypadku aplikacji aktualizowanie i zmiany mogą być procesem ustawicznym, rozłożonym w czasie w zależności od potrzeb i możliwości. Można z łatwością wprowadzać zmiany sezonowe, konkursy, komunikaty, reklamy, a nawet bilety wstępu do innych atrakcji.

Przewaga 5 – elastyczny model biznesowy

Ponieważ w przypadku aplikacji nie ponosi się praktycznie żadnych kosztów zmiennych związanych z ilością wypożyczeń można próbować różnych modeli sprzedaży. Część kontentu może być darmowa, część odpłatna. Można zmieniać oferty sezonowo.
Korzyści z zastosowania aplikacji w zwiedzaniu i turystyce indywidualnej jest oczywiście jeszcze znacznie więcej, jak chociażby w bezpośrednich zindywidualizowanych sposobach reklamy. Jeżeli pozwala na to budżet i ma to logistyczny sens warto, aby dwie formy dystrybucji kontentu (czytaj historii) stosować równolegle tj. poprzez aplikację i poprzez system audioguide, gdyż wtedy zaspokoimy oczekiwania większej części grupy docelowej, jaką są nasi klienci.

 

Niniejszy artykuł ukazał się na łamach dodatku do czasopisma Rynek Turystyczny, GDS – Globalne Systemy Dystrybucji 2018, wydawnictwa Pro Media.

Napisz do nas

Skip to content