2018 n3w.mod3l

Z systemem tourguide przez kontynenty

Systemy tour guide stały się w przeciągu ostatnich 10 lat standardem w zakresie obsługi turystów przez biura podróży, muzea, czy indywidualnych przewodników. Jednak nie każdy przewodnik czy tour operator zdaje sobie sprawę, że zakupiony system tourguide nie koniecznie nadaje się do pracy we wszystkich krajach, do których posyła wycieczki.

Niestety tak się złożyło, że w skali świata nie ma zbyt wielu uniwersalnych zakresów częstotliwości nie wymagających licencji. Często też zdarza się, że dopuszczalne zakresy ulegają zmianom czy to ze względu na politykę bezpieczeństwa (np. w USA po 11.09.2001) lub z uwagi na przekazanie zakresu pod inne usługi (np. telefonię LTE).

Czy istnieje rozwiązanie, które zadowoli wszystkich?

Niestety większość popularnych modeli systemów tourguide produkowana jest w jednym z 2 lub 3 zakresów niższego UHF, czyli np. 863-865 MHz dla Europy lub 794-806 MHz dla większości krajów azjatyckich. Dla biur turystycznych wysyłających swoje wycieczki poza Europę rodzi to problemy związane z dublowaniem posiadanych systemów tourguide, a więc wyższymi kosztami. Nawet jeśli wycieczki do Azji odbywają się głównie w sezonie jesienno-zimowym, a europejskie w wiosenno letnim, to i tak zachodziła konieczność zakupu 2 zestawów w różnych częstotliwościach.
Na dzień dzisiejszy (i póki co nic nie wskazuje aby coś się w tym zakresie zmieniło) jedynym uniwersalnym ogólnoświatowym zakresem bezlicencyjnym jest 2.4 GHz (czyli de facto 100 MHz co jak na obecną nowoczesną technologię stanowi przepastny zakres).

Wydawać by się mogło, że system tourguide działający w paśmie 2.4 GHz jest idealnym rozwiązaniem dla operatora turystycznego wysyłającego turystów w różne zakątki świata.

Niestety do tej pory cyfrowe systemy 2.4 GHz nie cieszyły się zbyt dużą popularnością wśród przewodników i biur podróży. I to nie tyle ze względu na wyższy niż w przypadku tradycyjnych modeli koszt, ale z powodu dużo mniejszego zasięgu. Dla przykładu zasięg cyfrowych modeli Okayo takich jak DGT-2400 czy WT-600 wynosi zaledwie 30-40 metrów, co w porównaniu z ponad 100 metrami popularnego Okayo WT-300 (analogowy model w częstotliwości 863-865MHz) jest poważnym mankamentem.

Nowy model, wielki przełom… czyli mGuide DLR-01

Sytuacja zmieniła się w tym roku za sprawą reaktywacji marki mGuide (marka własna MEXPO, czołowego dystrybutora sprzętu tour guide i audio guide w Europie) i nowego cyfrowego modelu systemu tourguide – mGuide DLR-01 (Digital Long Range).

DLR oferuje ponad 150 metrów zasięgu co z nawiązką zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających. Dodatkowo mGuide DLR wyposażono w nader praktyczną możliwość komunikacji 2-kierunkowej w pełnym dupleksie między 2 nadajnikami działającymi na tym samym kanale, dzięki czemu 2 pilotów lub pilot z przewodnikiem mogą jednocześnie uzupełniać swoją wypowiedź do grupy, a także wzbogacać ją o tło muzyczne.

Napisz do nas

Skip to content