2018 n3w.mod3l

Audio Guide Gdansk – Audioprzewodnik miejski nie tylko dla turysty

Niektórych historycznych ciekawostek o Gdańsku nie znają nawet jego rdzenni mieszkańcy. Poznawanie ciekawostek historycznych na temat Gdańska nie musi wiązać się z czytaniem opasłych tomów, napisanych przez badaczy dziejów. Dzięki audioprzewodnikowi, który można wypożyczyć z informacji turystycznej, można zwiedzić Gdańsk z humorem, a młodzi ludzie na pewno zapamiętają więcej, niż nawet po wielu lekcjach w klasie.

Dowiemy się m.in. ile kosztował obiad w karczmie w Gdańsku lub jakie fortuny zgromadzili najzamożniejsi kupcy z Gdańska. Audio Guide Gdańsk to nie tylko atrakcja przeznaczona dla turystów. W mieście tak chętnie odwiedzanym przez obcokrajowców jest to oczywiste udogodnienie, ale oferowane także w języku polskim, co skrzętnie zaczynają wykorzystywać bardziej ambitni nauczyciele. Wraz z urządzeniem każdy otrzymuje bowiem specjalna mapę Gdańska, która poprowadzi nas do miejsc, w których można odsłuchać wyjątkowych audycji o historii Gdańska.

Ciekawostki nieznane mieszkańcom

Jeszcze kilka lat temu ciekawostki miejskie znali ci, którzy mieli czas na przesiadywanie w bibliotekach i studiowanie opasłych tomów historycznych. Ale to już przeszłość. Elektroniczny przewodnik, którego wystarczy posłuchać, to doskonały pomysł na lekcje poza szkołą. Ma w sobie elementy humorystyczne, nawiązujące też do tak popularnych wśród młodych ludzi gier miejskich. Nad zawartością merytoryczną audycji czuwali eksperci od historii Gdańska, ale na nudę nie będzie miejsca.

– Do oprowadzania po Gdańsku „zatrudniliśmy” najlepszych przewodników i co tu dużo mówić – trochę jakby… celebrytów. O Gdańsku opowie nam Król Mórz Neptun, o Starym Mieście – Jan Heweliusz (nawiasem mówiąc znany nie tylko dzięki astronomii), po Długiej – Jan Uphagen, po Długim Targu – Gabriel Fahrenheit, a po fortach – cesarz Napoleon! Lecz swoje relacje przedstawią także bardziej anonimowe postacie – świadkowie minionych czasów, niekoniecznie tych najdawniejszych, bo mamy także audycje poświęcone strajkom w okresie PRL, Solidarności i Stoczni Gdańskiej czy o obrońcach Poczty Polskiej – uchylają rąbka tajemnicy twórcy audioguaidegdansk.pl.

Dzięki temu podczas audycji nie będziemy musieli wysłuchiwać wyliczania dat wydarzeń historycznych, ale dowiemy się przede wszystkim jak wyglądało życie codzienne w mieście: ile kosztował obiad w karczmie w Gdańsku lub jakie fortuny zgromadzili najzamożniejsi kupcy z Gdańska.

Lekcja historii lub języka obcego

Audycje Audio Guide Gdańsk są dostępne w czterech językach. Oprócz polskiego są to jeszcze angielski, niemiecki i rosyjski. Spacer historyczny może więc być połączony z nauką języka obcego. Zwłaszcza, że teksty czytają lektorzy i odgrywają aktorzy, dla których jest to zawsze język ojczysty.

Najwyższy poziom przewodnika potwierdzają nagrody i wyróżnienia, m.in. nagroda specjalna Międzynarodowych Targów Gdańskich i bardzo pochlebna recenzja profesora Jerzego Sampa.

Grupowe zniżki dla szkół

Koszt biletu jednej osoby (dla grup powyżej 10 osób) to 10 zł. Nauczyciele otrzymują dodatkowo skrypty wszystkich audycji w wybranym języku, a także zestaw pytań do konkursu lub powtórzenia materiału z lekcji. Oprócz tego każdy uczeń oraz nauczyciel dostaje specjalną mapę Audio Guide Gdańsk oraz unikatową pamiątkę z Gdańska.

Zakup biletów i rezerwację dnia spaceru można wykonać poprzez stronę internetową Audio Guide, a audioprzewdoniki odbiera się na Długim Targu 28/29 w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej od godz. 9 rano. Partnerem projektu jest Gdańska Organizacja Turystyczna.

Uwaga – od 2018 roku dostępna jest także aplikacja Audio Guide Gdansk na system Android!

Czytaj więcej na: https://dziecko.trojmiasto.pl/Audioprzewodnik-miejski-takze-dla-uczniow-i-nauczycieli-n106310.html

Napisz do nas